Účastníkům Světového dne prarodičů budou uděleny plnomocné odpustky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 7. 2024, 8.57

Apoštolská penitenciárie uděluje věřícím, kteří se 28. července 2024 zúčastní čtvrtého Světového dne prarodičů a seniorů, možnost získat plnomocné odpustky.

image:Image 60/source/orig/59367_1x-1.png
Wikimedia

U příležitosti čtvrtého Světového dne prarodičů a seniorů, který papež František stanovil na čtvrtou červencovou neděli, uděluje Apoštolská penitenciárie možnost získat plnomocné odpustky za obvyklých podmínek (svátostná zpověď, eucharistické přijímání a modlitba na papežův úmysl).

Tento světový den ustanovil papež František v roce 2021 a slaví se každoročně čtvrtou neděli v červenci, v blízkosti liturgické památky svatých Joachima a Anny, Ježíšových prarodičů.

Jeho letošní ročník se bude slavit 28. července na téma “Neopouštěj mě ve stáří“. Podle dekretu podepsaného kardinálem Angelem De Donatisem, hlavním penitenciářem Dikasteria pro laiky, rodinu a život, budou plnomocné odpustky uděleny prarodičům, seniorům a všem věřícím, kteří se “motivováni opravdovým duchem pokání a lásky“ zúčastní různých akcí, které se budou konat u příležitosti tohoto dne po celém světě. Odpustek je podmíněn obvyklými podmínkami svátostné zpovědi, přijetí eucharistie a modlitby na úmysly Svatého otce a platí pouze pro čtvrtý Světový den prarodičů a seniorů.

Plnomocné odpustky, které byly uděleny na žádost kardinála Kevina Josepha Farrella, prefekta Dikasteria pro laiky, rodinu a život, "aby se zvýšila zbožnost věřících a zajistila spása duší“, lze získat také pro duše v očistci a jsou udělovány také věřícím, kteří 28. července "věnují přiměřený čas návštěvě starších bratří a sester v nouzi nebo v těžkostech (např. nemocných, osamělých, postižených atd. )“. Dekret také upřesňuje, že "za předpokladu, že se odpoutají od všech svých hříchů a co nejdříve splní tři obvyklé podmínky, budou je moci přijmout nemocní staří lidé, jakož i ti, kteří jim pomáhají, a všichni ti, kteří z vážného důvodu nemohou opustit své domovy, a budou duchovně spojeni s posvátnými obřady Světového dne“, přičemž "milosrdnému Bohu obětují své modlitby, bolesti a utrpení vlastního života, zejména během vysílání různých oslav prostřednictvím médií“.

Apoštolská penitenciárie zároveň vyzývá kněze, aby se ochotně a velkoryse dali k dispozici pro vysluhování svátosti smíření.

Dekret Apoštolské penitenciárie o udělení plnomocných odpustků u příležitosti IV. světového dne prarodičů a seniorů v češtině je k dispozici zde.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry