V pořadu, který připravilo Dikasterium pro komunikaci ve spolupráci s Vatikánskou apoštolskou knihovnou, Vatikánskými muzei a Rai Cultura, František vypráví o setkáních s Ježíšem. Předcházet mu bude příspěvek Roberta Benigniho.
První večer věnovaný „Tvářím evangelií“, setkáním s Ježíšem, o nichž vypráví papež František: to je program, který připravilo Dikasterium pro komunikaci s Rai Cultura ve spolupráci s Vatikánskou apoštolskou knihovnou a Vatikánskými muzei a který se bude vysílat 17. dubna o Velikonoční neděli ve 21:25 na Raiuno. Na začátku zazní zvláštní příspěvek Roberta Benigniho, který se zamyslí nad Ježíšovou radostnou tváří.
Kromě rozsáhlého rozhovoru, který byl pro tuto příležitost natočen, budou do pořadu zařazeny některé z úvah, které František během devíti let svého pontifikátu věnoval ve svých homiliích při ranní mši svaté v Santa Martě (některé z nich nebyly dosud nikdy k vidění), při modlitbě Anděl Páně a při dalších příležitostech protagonistům evangelií: od svatého Matouše po dobrého lotra, od Jidáše po Máří Magdalénu, od Piláta Pontského po marnotratného syna.
Papežův hlas bude diváka provázet výjevy z evangelií, které představují velcí umělci na obrazech, freskách, miniaturách v kodexech a sochách, z nichž mnohé patří k pokladnici krásy uchovávané ve Vatikánu. O každé postavě, která se setkává s Ježíšem, vypráví papež a ilustruje ji slavnými (ale i neznámými a nepublikovanými) obrazy objektivem fotografa-režiséra, který "vstupuje" do obrazů, fresek a miniatur a jejich detailů.
Autory programu jsou Andrea Tornielli a Lucio Brunelli, režisérem a fotografem Renato Cerisola a autorem hudby Michelangelo Palmacci. Zeptali jsme se redakčního ředitele vatikánských médií, jak tento nápad vznikl a jak se realizoval: "'Tváře evangelií' řeknou něco jak věřícím, tak nevěřícím - vysvětluje Tornielli - Je to nový formát a je velkou výzvou, že se bude vysílat v hlavním vysílacím čase o Velikonocích. Nápad se zrodil jednoho večera, když jsem večeřel s Luciem. Vycházeli jsme z myšlenky zprostředkovat věřícím i nevěřícím fascinaci evangelii s využitím umění a vypravěčských schopností papeže Františka."
„Oba jsme přesvědčeni," dodává ředitel vatikánských médií, "že některé z nejkrásnějších věcí, které papež řekl, se nacházejí v homiliích 'z patra' pronesených při mši v Santa Martě. Tyto homilie představují způsob typický pro jezuitskou spiritualitu: "vstupovat" do scén evangelia, popisovat je, vžívat se do postav, být na místě dění, aniž by se hned přešlo k exegezi nebo morálnímu učení. Sám papež v rozhovoru, který nám poskytl, zdůrazňuje důležitost této přítomnosti."
„V rozhovoru, který doprovází příběhy deseti postav z evangelií - uzavírá Tornielli - papež říká, že vidění je pro víru zásadní. Úžas a vidění. Umění, zejména to nejlepší středověké, ale nejen to (vzpomeňme na některé obrazy Caravaggia nebo Rembrandta), nám pomáhá vžít se do scén evangelia."
Přeložil: Petr Vacík