Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Trio světců v komiksovém vyprávění

Autor: Karolína Peroutková Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: O knihách
Datum publikace1. 12. 2022, 9.56
TiskTisk

Postavy světců obvykle poznáváme skrze legendy. Už z několika vět často vyplyne, s jak výjimečným osudem se potkáváme a jak mocnou inspiraci nabízejí. Tyto příběhy potřebujeme. Nejen do naší každodennosti, ale i na delší cesty, kdy tápáme mezi znameními doby. Kdo by nechtěl dohlédnout až za nejbližší kopec?

image:Image 21/source/orig/20105_trio-svetcu-v-komiksovem-vypraveni.jpg
Svatá Terezie s malým dítětem Ježíšem v komiksovém zpracování.
Repro KT

Příběhy těch, kteří dosáhli svatosti či blízkosti Bohu, jsou také dobrými průvodci pro děti a dospívající. Jak jim je ale převyprávět, když vlivem technologií už i ti nejmenší jsou zvyklí vnímat svět především skrze rychlé obrazy? Odpovědí může být komiks. Děti vnímají obraz, teprve potom slovo, komiksy jsou proto oblíbené a čtivé. V knihkupectví sice musíme hledat mezi záplavou jiných – nehynoucí český Čtyřlístek, japonská manga nebo americké marvelovky –, ale protože světci svým životem rozsvítili tak mocné světlo, že se schoulí nejeden Superman, tak je nakonec najdeme.

„Drahý otče Madelaine, ať mi matka Anežka promine, ale nějaké výplody ženské fantazie ve mně nevzbuzují důvěru“ – tak zní jedna z úvodních „bublin“ komiksu Příběh Terezie z Lisieux, čerstvě vydaného nakladatelstvím Doron. Citace vyjadřuje pochybnosti tehdejšího biskupa ve francouzském Bayeux nad rukopisem sestry Terezie od Dítěte v roce 1898. Ale my dnes už víme: tato světice viděla za nejbližší kopec a odhaluje nám „malou cestu“ v důvěře a lásce, naplněnou radostí Božího dítěte. Pozoruhodným komiksem ze stejného nakladatelství je titul Císařovna Zita. Nabízí příběh Zity Bourbonsko-Parmské, manželky blahoslaveného císaře Karla I. Habsburského. V pouhých třiceti letech ovdověla, sama vychovala osm dětí, vyrovnala se s mnoha problémy a byla společensky aktivní. To vše s důvěrou v Boží prozřetelnost a pomoc.

Totéž nakladatelství nabízí také příběh polského světce v komiksu Maxmilián Maria Kolbe. V koncentračním táboře v Osvětimi nabídl svůj život za otce několika dětí a po dvou týdnech zemřel v bunkru hladu. I jeho příběh patří mezi ty, které dnes potřebujeme dětem a dospívajícím vyprávět. A pokud si jej zapamatují a budou mít pak třeba chuť se dozvědět o tomto světci více – a že je co objevovat.

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou