I letos budou koledníci z různých evropských zemí slavit Nový rok 2023 v Římě společně s papežem Františkem ve Vatikánu: tři z nich se zúčastní i obětního průvodu ve Svatopetrské bazilice. Kromě toho se ve středu 11. ledna v Evropském parlamentu očekává sedmnáct koledníků z Německa, Maďarska, Rumunska, Itálie a Belgie.
Dívky a chlapce bude v Bruselu hostit místopředseda EU Rainer Wieland. Recepce v budově Parlamentu začne ve 14.15 hodin. Předtím koledníci navštíví v 9.30 hodin kancelář COMECE (Komise biskupských konferencí Evropského společenství). Koledníci přinesou své požehnání do Evropského parlamentu od roku 2008 již popatnácté a Rainer Wieland je hostitelem již posedmé.
Tříkrálové koledování má dávnou tradici, jejíž původ najdeme v Matoušově evangeliu, konkrétně v pasáži, v níž se vypráví, že mudrci, kteří přišli z Východu, aby se poklonili Ježíškovi, se nechali vést hvězdou. Tento úryvek z Matoušova evangelia inspiroval ve 14. století takzvané "vánoční hry", které představovali chlapci chodící od domu k domu v kostýmech Tří králů s hvězdou na rameni, zpívající vánoční koledy a dostávající peněžité dary. V 16. století se tato tradice rozvinula a vánoční koledy byly doprovázeny požehnáním, které bylo znamením štěstí v nadcházejícím roce. Zakořenila v alpských zemích, a přestože s rozšířením protestantismu byla zakázána a v 19. století pak zakázána jako forma žebrání v celé severní Evropě, teprve počátkem 20. let 20. století se vrátila do módy.
"Dnes je to největší solidární akce, kterou děti dělají pro děti v Evropě," říká agentuře Fides Sonja Lofaro, vedoucí oddělení Papežského misijního díla dětí ve Švýcarsku. Děti, které se této akce účastní, obvykle ve věku od 6 do 14 let, se nejen převlékají za Tři krále, zpívají vánoční písně a přinášejí požehnání do domů (Christus Mansionem Benedicat - Ať Kristus požehná tomuto domu), ale také vybírají finanční prostředky na charitativní díla pro ostatní děti svého věku. Tato aktivita probíhá od listopadu do 6. ledna, kdy vrcholí.
"Naši Sternsinger (doslova hvězdní zpěváci) nejsou profesionální sboristé, ale jsou "vysláni" Švýcarskou biskupskou konferencí, aby přinášeli vánoční poselství a zároveň se naučili dát kousek sebe pro druhé. Především se učí jednat jako společenství, jít za svým cílem, přemýšlejí o vánočním poselství a poznávají projekt, rok od roku jiné téma a novou zemi," vysvětluje Sonja Lofaro a dodává: "Každý se učí rozpoznat, co umí nejlépe a v čem se může zlepšit: někdo zpívá, někdo hraje a někdo se prostě usmívá. Učí se také být vděční za to, co mají (teplou vodu, dům, jídlo třikrát denně), ve srovnání s ostatními vrstevníky, kteří žijí v zemích, kde je situace velmi odlišná od jejich vlastní."
"Pro všechny hvězdné zpěváky," pokračuje vedoucí Misijního díla dětí ve Švýcarsku, "je také velmi významné vidět reakce lidí, když jdou od domu k domu. Jsou lidé, kteří otevírají dveře, a ti, kteří ne. Je důležité naučit se zvládnout něčí "ne" a respektovat ho. Mnoho dětí říká, že zaklepat na cizího člověka vyžaduje odvahu. Musím však říci, že většina lidí je velmi šťastná, když vidí tuto skupinu usměvavých dětí s tímto poselstvím, které si nesou především ve svých srdcích."
Také letos se 1. ledna zúčastní delegace hvězdných zpěváků z Německa, Švýcarska, Jižního Tyrolska, Maďarska a Slovenska mše svaté, které bude předsedat Svatý otec ve Vatikánské delegace. Švýcarská delegace z Lütisburgu, kantonu St. Gallen, bude v Římě od 29. prosince: Sarina, Christina, Leona a Madlen budou reprezentovat více než 10 000 dětí, které se každoročně účastní koledování v jejich vlasti.
Německá tříkrálová kampaň je považována za největší světovou iniciativu na pomoc dětem v nouzi. Od roku 1959 ji pořádá dětská misijní organizace "Die Sternsinger" se sídlem v Cáchách a Svaz německé katolické mládeže (BDKJ). Od roku 1984 přinášejí koledníci každoročně také do Spolkového kancléřství požehnání "Christus mansionem benedicat - Kristus žehnej tomuto domu". "Posilovat děti, chránit děti - v Indonésii i na celém světě" je mottem letošní kampaně, v níž budou koledníci upozorňovat na ochranu dětí před násilím. Celostátní inaugurace se uskuteční 30. prosince ve Frankfurtu nad Mohanem.
Letošní kolednická kampaň v Rakousku začala v úterý 27. prosince tradiční zahajovací návštěvou u kardinála Christopha Schönborna. Pět dětí z farnosti Votivkirche navštívilo vídeňského arcibiskupa v zastoupení asi 14 000 dětí, které budou v příštím půldruhém týdnu jen ve vídeňské arcidiecézi sbírat prostředky pro lidi v nouzi a nosit požehnání do domů a bytů.
V celém Rakousku je na cestách asi 85 000 dětí v tříkrálovém převlečení. "Poselství, které přinášíte, je poselstvím, které všichni potřebujeme: žít se dá jen tehdy, když si navzájem pomáháme a vidíme potřeby druhých," řekl Schönborn. "Proto vám přeji: ať se mnoho srdcí otevře vašemu poselství a vašemu úsilí."
Z darů vybraných v rámci kampaně je podporováno přibližně 500 projektů v Africe, Asii a Latinské Americe. Letošní hlavní zemí je Keňa, kde v důsledku změny klimatu panuje ničivé sucho. V severních oblastech Samburu a Marsabit již dlouho neprší, což má za následek nejen úhyn dobytka, ale také hlad a násilné konflikty. Projekty podpořené koledníky zajišťují čistou vodu, a tím i přežití, a také dávají místním lidem perspektivu do budoucna.