Včera pokračovali účastníci v práci v jazykových skupinách a den zakončilo osobní svědectví jedné z obětí sexuálního zneužívání. Dnes se představitelé lokálních církví schází už třetí den.
Včera reagoval papež František na jednu z otázek po prezentaci poslední relace profesorky Laury Ghisony, podsekretářky Úřadu pro laiky, rodinu a život, a mimo jiné řekl: „Když jsem poslouchal doktorku Ghisoni, slyšel jsem církev, jak mluví sama o sobě. Totiž my všichni jsme mluvili o církvi, ve všech příspěvcích. Avšak tentokrát to byla církev sama, kdo promluvil. Není to pouze otázka stylu, nýbrž ženský génius, který se odráží v církvi, která je ženou,“ a dodal, „žena je obrazem církve, která je ženou, snoubenkou a matkou. Bez tohoto stylu budeme mluvit o Božím lidu, ovšem jako o organizaci, možná odborové, ale nikoli jako o rodině zrozené z matky Církve.“
Třetí den setkání zahájila opět žena, řeholnice Veronica Openibo, SHCJ z Nigérie. Tématem tohoto dne je transparentnost, tak se jí věnovala i ve své promluvě Otevřenost světu a následky církevní mise. Ve svém projevu mimo jiné řekla: „Nechceme takové události už skrývat kvůli strachu z chyb. Příliš často chceme mlčet, dokud bouřka neustane! Tato bouře však neskončí. V sázce je naše důvěryhodnost.“
Druhým řečníkem byl německý kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mnichova a Freisingu. Hovořil o otevřenosti ve společenství věřících. „Sledovatelnost a otevřenost se neobjeví jen tak. Jsou to stálé úkoly, k jejichž naplnění může napomoci i podpora odborníků mimo církev.“ Podle německého kardinála je vždy rozhodující osobní postoj těch, kteří tuto věc řeší a jsou za ni odpovědní. Jde podle něj o to, do jaké míry je člověk ochoten ospravedlňovat své vlastní činy ostatním a být kontrolován jinými.
Poslední promluva na plénu byla od mexické novinářky Valentiny Alazraki, která pracuje jako „vatikanistka“ (novinář, který pokrývá dění ve Vatikánu, pozn. red.) od roku 1974. Na plénu hovořila o komunikaci, zejména o tom, jak je transparentní komunikace nezbytná pro boj se zneužíváním nezletilých v rámci církve. „Na první pohled je mezi vámi, biskupy a kardinály, a mnou, laičkou, katoličkou bez postavení v církvi a novinářkou málo společného. Nicméně sdílíme něco velmi silného: všichni máme matku. Dnes jsme tady, protože nás porodila žena. Mám nad vámi snad jednu výsadu: jsem především matka. Proto se necítím pouze jako zástupce novinářů, ale také matek, rodin a občanské společnosti. Chci se podělit o své zkušenosti a můj život, a pokud mohu, i o nějaké praktické rady,“ řekla mimo jiné V. Alazraki ve své promluvě.
Odpoledne ještě pokračuje práce v jazykových skupinách a den zakončí společná kající liturgie.
Zdroj: Vatican News