Vatikán reagoval na skandální útok na osobu Jana Pavla II., který se odehrál v úterý 11. dubna v pořadu Di martedì na italském televizním programu La7, moderovaném v hlavním vysílacím čase předním italským novinářem Giovannim Florisem. K záležitosti se vyjádřil ředitel vatikánských médií Andrea Tornielli na stránkách deníku L'Osservatore Romano.
Představte si, že by někdo přišel do televize a na základě "drbů" z anonymního zdroje a bez sebemenších důkazů či svědectví z třetí strany tvrdil, že váš otec nebo dědeček si v noci vyšel ven a spolu s několika přáteli obtěžoval nezletilé dívky. A představte si, co by se stalo, kdyby byl váš příbuzný, nyní již zesnulý, všeobecně známý a všemi respektovaný díky významné funkci, kterou kdysi zastával. Nebyli bychom snad rozhořčeni, kdybychom četli komentáře a redakční články, v nichž by byla dobrá pověst tohoto skvělého člověka, kterého mělo mnoho lidí rádo, neslýchaným způsobem poškozena?
A to se bohužel nyní stalo svatému Janu Pavlu II., papeži katolické církve od 16. října 1978 do 2. dubna 2005. Obvinění vznesl Pietro Orlandi, bratr Emanuely, dívky, která zmizela v centru Říma jednoho červnového odpoledne roku 1983. Pietro v přítomnosti své právničky Laury Sgrò, jež mu ochotně přitakávala, v pořadu Di martedì, který v hlavním vysílacím čase na La7 moderoval Giovanni Floris, uvedl, že papež Wojtyla chodil v noci ve společnosti nějakých monsignorů vyhledávat mladé dívky.
Celá záležitost byla prezentována jako vyjevení věrohodné skutečnosti, doprovázené významnými úsměvy, jako by šlo o veřejné tajemství. Důkazy? Žádné. Stopy? Absolutně žádné. Svědectví z druhé nebo třetí strany? Ani náznakem. Jen anonymní pomlouvačná obvinění. Slova, k nimž Pietro Orlandi přidal zvuk přisuzovaný samozvanému členovi „Bandy della Magliana” [římské mafiózní organizace, pozn. překl.], který ujišťuje - rovněž bez důkazů, beze stop, svědectví, nepřímých důkazů či okolností -, že Jan Pavel II. "je vzal do Vatikánu", tedy Emanuelu a ostatní dívky. A aby se s tímto "svinstvem” skoncovalo, měl se tehdejší státní sekretář obrátit na sféru organizovaného zločinu, aby se problém vyřešil. Šílenství. A neříkáme to proto, že Karol Wojtyla je svatý nebo že byl papežem.
Jakkoli tento mediální masakr zarmucuje, děsí a zraňuje srdce milionů věřících i nevěřících, je třeba pomluvu odsoudit, protože je nedůstojné, aby se v civilizované zemi takto zacházelo s jakýmkoli člověkem, živým či mrtvým, ať už duchovním či laikem, papežem, dělníkem nebo nezaměstnaným mladíkem. Je správné, aby se každý zodpovídal z trestného činu, pokud se ho dopustil, a to bez jakékoli beztrestnosti nebo výsad. Je svatosvatou skutečností, že musí být provedeno úplné vyšetřování, aby se zjistila pravda o Emanuelině zmizení.
Nikdo si však nezaslouží, aby byl takto očerňován, aniž by existovaly sebemenší důkazy, na základě pomluv neznámé osoby z kriminálního podsvětí nebo jakéhosi obskurního anonymního komentáře vysílaného v přímém televizním přenosu.
Zdroj: Polská sekce Vatican News