Na Katolické univerzitě v Lovani se ve dnech 3.-6. září konala čínsko-evropská mezinárodní konference po názvem „Církev a společnost v Číně a na Západě“, na které promluvil i Mons. Tomáš Halik.
Mezi řečníky konference byli čínští biskupové včetně generálního sekretáře čínské biskupské konference biskupa Guo Jincai, dále kardinálové Jozef de Kesel, Giorgio Marengo, indický arcibiskup Thomas Menampramil, remešký arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort, generální představený trapistů Bernardus Peeters nebo prezidentka Papežské akademie společenských věd Helen Alford.
Arcibiskup Paul Gallagher, vatikánský sekretář pro vztahy se státy, tlumočil konferenci pozdravné poselství Svatého stolce a vyjádřil naději, že konference přispěje k plodné integraci různých kulturních stylů uvnitř celosvětové církve se zvláštní pozorností k čínské kultuře a rostoucí roli Číny ve světě.
Hlavním řečníkem druhého dne konference byl Mons. Tomáš Halík, který pronesl jednak úvodní proslov tematického bloku „Druhý vatikánský koncil – stále nedokončený úkol?“ a přednášku „Přechod od katolicismu ke katolicitě“. Vyjádřil přesvědčení, že zatímco hlavním úkolem koncilu byl dialog církve s moderním světem, synodální reforma má jiný úkol – nově vyjádřit identitu křesťanství uvnitř postmoderního světa radikální plurality a rozvinout jeho univerzalitu a ekumenicitu.
Konference se konala bezprostředně před zářijovou návštěvou papeže Františka na lovaňské univerzitě a jako příprava na říjnový celocírkevní synod v Římě.