Nemanželské dítě z ‘matrikově’ věřící rodiny. Jedináček, pokřtěný jako miminko (nikoli touhou nebo krví) ale rovnou ‘šmahem’. Pro soudruhy kdysi neslušný návštěvník kostela, náboženský tmář a světonázorový zpátečník. Pro některé lidi dobrodruh, pro jiné sám sobě pacientem. První ‘církevně autorizovaný hypnotizér’. Forenzní expert v oboru psychiatrie, vystudovaný stomatolog, pedagog, kněz. Autor více jak tří desítek knih, psychiatr s padesátiletou praxí, který má ve vězení pracovně nasezeno tolik, že by to vydalo ‘na takový méně závažný trestný čin s pobytem ve věznici se zvýšenou ostrahou’. Držitel sedmi akademických titulů, jenž sám sebe na své navštívence tituluje slovy “nepřizpůsobivý občan”. Lze se divit, že knižní rozhovor s osobností tak jedinečného životního příběhu se čte jedním dechem a je po třech týdnech od vydání téměř rozebrán?
»Jan Paulas: Zaujalo mě ještě, že na tvé vizitce není ani jeden z tvých sedmi akademických titulů, ale pouze „nepřizpůsobivý občan Max Kašparů“. Jak tomu mám rozumět?
Max Kašparů: Odmítám se přizpůsobit nesmyslům, kterými se chlubí tato doba. Odmítám se přizpůsobit a tleskat praxi, aby se dítě, které si neumí zavázat tkaničky u bot a najíst se příborem, učilo, jak se navléká prezervativ. Odmítám tleskat tomu, aby matka veganka krmila veganskou stravou své děti, i když k tomu má nezadatelné lidské právo a nezcizitelnou občanskou svobodu. Odmítám se přizpůsobit potenciálně hrozícímu nařízení, abych v ordinaci místo označení matka a otec používal označení rodič jedna a rodič dva. A budu dále nepřizpůsobivý všemu, co bude proti lidské přirozenosti a bude bourat staletími osvědčená tabu.«
Max Kašparů se nebojí říct svůj názor. Kritika dnešní společnosti mu není cizí. Ale komu jinému dopřát sluchu, než člověku, který má tak hluboký vhled do lidské psychiky a lidské duše, než právě osobnosti s tolika zkušenostmi a znalostmi. Maxe Kašparů samozřejmě ale nelze komprimovat na muže kritiky a nelítostné pravdy o stavu dnešní společnosti. Nový rozhovor s názvem Blázinec je před branou–Zpověď lékaře zlomených duší mimo jiné potvrzuje slova Tomáše Halíka, jež s Maxem Kašparů pojí již pětapadesát let blízké přátelství: „Jaroslav Kašparů v sobě přes všechny akademické diplomy nosí přemnohé ctnosti obyčejného venkovského doktora, který je především zkušený, blízký životu, ochotný poradit a potěšit – a který má z celé duše rád lidi a své povolání.“
Stejně tak, jako je život Maxe Kašparů bohatou mozaikou vědomostí, dovedností, zkušeností, zážitků, historek a humoru, stejný mix míchá i ve svých knihách, ať si již otázky sám klade nebo na ně odpovídá. Stále mám v živé paměti útlou, ale příběhy, moudrými myšlenkami a reflexemi nabitou knihu z jara 2023 o tom, že Člověk má věřit celým tělem. Mix biblických veršů, nebiblických podobenství, citátů známých osobností a historek z ordinace i ze života mne prostě bavil a nejednou vedl k nutnosti se zastavit a čtené opakovaně rozjímat a zasazovat do souvislostí vlastního života.
Nejinak je tomu i v knižním rozhovoru Blázinec je před branou, který je bohatým zdrojem hořko-sladkých životních zkušeností a zážitků, humorně-tragických případů z ordinace, a teologicko-psychiatrických pohledů na svět. A tak v tomto knižním rozhovoru nechybí hovory o sebevraždách, lobotomii či eutanazii. O otravných soudruzích i nereálných iluzích; o hypnóze i bdělé komunistické straně, o prevenci drogové závislosti i předpokladech k řeholnímu životu. O iluzorním světě peněz, krásy a úspěchu, buržoazních pavědách, esperantu, soudním znalectví a exorcismech, o kratomu a potížích dnešní mladé generace. O strachu, odpuštění a selském rozumu. O čistém svědomí – ekologii lidského srdce i psychopatech – charakterových invalidech.
Max Kašparů barvitě vzpomíná na studia v éře komunismu, na elektrošoky bez anestezie nebo vizity na poli či v prádelně. Cituje své profesory, kolegy i zpovědníky. Také Dostojevského, Einsteina i Junga. Gutha-Jarkovského, dr. Hnízdila i pomyslné “klasiky”. A leckterou životní moudrost přibližuje na nejedné bodré anekdotě.
»Život Maxe Kašparů se odehrává mezi pomyslnými ploty či branami do různých světů. Mezi světem zdravých a nemocných, světem zločinců a soudců, světem kněží a laiků, mezi církví a společností atd. Maxova zkušenost dvojího profesního domova psychiatra a kněze mi přišla i po letech natolik zajímavá, že jsem neodolal nabídce navázat na náš první, nedávno vyprodaný rozhovor (Do výšky volím pád). … Byl jsem zvědavý, kam se můj partner v dialogu za ta léta posunul v pohledu na okolní společnost. A protože skutečný dialog spočívá především v naslouchání druhému – s nímž můžeme, ale nemusíme souhlasit –, zajímal mě spíše jeho myšlenkový svět než pídění po názorech na to, co zrovna dnes hýbe sociálními sítěmi. Jedním z podnětů, proč tato knížka vznikla, je i ohlédnutí za padesáti lety jeho psychiatrické praxe a svým způsobem i za vývojem psychiatrie jako vědního oboru,« říká v úvodu knihy spoluautor, zpovědník již mnoha zajímavých osobností, editor Katolického týdeníku, Jan Paulas.
Max Kašparů k tomu dodává: »Chci se v naší knížce podělit s ostatními o svou zkušenost. Zamiloval jsem si psychiatrii už jako student. Na mnohé si pamatuji a vidím také, jak moc se dnes moji čtenáři a posluchači živě zajímají o psychiatrii, psychoterapii a další příbuzné obory. Rád bych u nich vzbudil větší zájem a netradiční formou je do této obrovské látky – i do mé životní lásky – uvedl.«
Posuďte sami, jak skvěle se záměry oběma autorům vydařily.
Jedinečný knižní rozhovor Blázinec je před branou – Zpověď lékaře zlomených duší můžete zakoupit i na e-shopu Cirkev.cz.
V nabídce je i verze e-knihy.