Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Titus Brandsma: Nový patron novinářů?

Autor: Courtney Mares Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 5. 2022, 10.27
TiskTisk

Více než 60 novinářů požádalo papeže Františka, aby se Titus Brandsma, který bude kanonizován 15. května, stal oficiálním patronem žurnalistiky.

image:Image 12/source/orig/11370_8217_4_ifrgtgtt980879mg-8008.jpg

V otevřeném dopise zveřejněném 10. května se uvádí, že svět "v dnešní době dezinformací a polarizace naléhavě potřebuje svatého přímluvce", jako je Brandsma, karmelitánský kněz a novinář.

Brandsma, který bude 15. května prohlášen za svatého, zemřel v koncentračním táboře Dachau v roce 1942 poté, co se v katolických novinách rozhodně postavil proti povinné nacistické propagandě.

"My, katoličtí novináři, uznáváme v Titovi Brandsmovi profesního druha a souvěrce významného postavení. Někoho, kdo sdílel hlubší poslání, které by mělo být hnacím motorem žurnalistiky v moderní době: hledání pravdy a pravdivosti, podpora míru a dialogu mezi lidmi," píše se v petici.

Na dopise se podíleli tři novináři z Nizozemska, kde se Brandsma narodil, a jeden novinář z Belgie. Spolu s nimi jej podepsalo více než 60 vatikánských zpravodajů.

"Titus Brandsma znamenal pro katolickou komunitu v zemích Beneluxu mnoho, ale jeho novinářská práce vyniká mezi všemi jeho ostatními aktivitami. Byl šéfredaktorem novin, věnoval se modernizaci a profesionalizaci katolického denního tisku v Nizozemsku, usiloval o zlepšení pracovních podmínek a zavedení odborného vzdělávání novinářů," píše se v dopise.

"Otec Brandsma vykonával svou práci v kontextu nástupu fašismu a nacismu v Evropě. Slovem i skutkem se stavěl proti jazyku nenávisti a rozdělení, který se v té době stával běžným. Podle jeho názoru nemělo být v katolickém tisku tolerováno to, co dnes označujeme jako 'fake news'; úspěšně se zasadil o biskupský zákaz otiskování nacionálněsocialistické propagandy v katolických novinách."

Dopis uznává, že katolická církev již má svého patrona novinářů, Františka Saleského. Papež Pius XI. prohlásil ženevského biskupa za patrona novinářů a spisovatelů v roce 1923. Světec ze 16. století využil svého spisovatelského nadání a napsal klasický zbožný spis "Úvod do zbožného života", stejně jako dopisy, kázání a dokumenty zabývající se kontroverzemi a kalvinismem.

List tvrdí, že francouzský světec byl "nepochybně svatým mužem víry a měl velké zásluhy, ale nebyl novinářem v moderním slova smyslu". "Titus Brandsma jím byl. A jak jsme řekli, položil za to život. To ho podle našeho názoru činí obzvláště vhodným pro toto patronství,“ dodává.

Brandsma působil jako duchovní poradce zaměstnanců více než 30 katolických novin v Nizozemsku. Pracoval také na životopisu karmelitánky sv. Terezie z Avily, psal meditace ke křížové cestě a dopisy.

Ve 30. letech 20. století Brandsma s hrůzou sledoval, jak Adolf Hitler posiluje svou moc v sousedním Německu. V novinových článcích a přednáškách ostře kritizoval nacistickou politiku. "Nacistické hnutí je černá lež," říkal. "Je pohanské."

Když bylo nizozemským novinám nařízeno, aby přijímaly inzeráty a tiskové zprávy od svých nacistických nadřízených, požádal utrechtský arcibiskup Brandsmu, aby katolickým vydavatelům v zemi sdělil, že mají tento příkaz odmítnout.
Brandsma stihl navštívit 14 redaktorů, než byl 19. ledna 1942 zatčen v klášteře v Boxmeer. Když se ho gestapo chystalo odvést, poklekl před svým představeným a přijal jeho požehnání.

Důstojník, kapitán Paul Hardegen, později požádal Brandsmu, aby písemně vyjádřil, proč jeho krajané opovrhují nizozemskou nacistickou stranou.

"Holanďané," napsal mnich, "přinášeli velké oběti z lásky k Bohu a mají trvalou víru v Boha, kdykoli museli prokázat oddanost svému náboženství ... Bude-li to nutné, my, Holanďané, položíme za své náboženství život."

Brandsma a deset dalších kandidátů, včetně Charlese de Foucaulda a čtyř žen, budou prohlášeni za svaté při první kanonizační mši ve Vatikánu po více než dvou a půl letech. Před jeho kanonizací uspořádalo nizozemské velvyslanectví při Svatém stolci sympozium o Brandsmovi a svobodě tisku. Velvyslankyně Caroline Weijersová řekla Vatican News, že jedním z témat, které na sympoziu očekává, je, že "svět potřebuje odvážné novináře, jako byl Titus Brandsma, aby se zasadili o humanitu a lidská práva pro všechny".

Přeložila: Terezie Kvapilíková

Focusy

Světci dneška Maria a svatí Svědectví

Mohlo by vás zajímat

image:Image Jan Blažej Santini a svět jeho architektury
Jan Blažej Santini a svět jeho architektury Jakub Bachtík
Cena: 1710 Kč
image:Image Víra a polibek
Víra a polibek Pavel Konzbul
Cena: 126 Kč
image:Image Vězeňské zdi kdyby promluvily
Vězeňské zdi kdyby promluvily Richard Wurmbrand
Cena: 205 Kč
image:Image Zaskočen Radostí
Zaskočen Radostí Clive Staples Lewis
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou