V listopadu 2024 jsme si připomněli 25 let od započetí tiskového apoštolátu FATYMu (dnes pod názvem A.M.I.M.S.). Tento projekt je jak do rozsahu, tak i do délky trvání něčím ne zcela obvyklým, chceme toto výročí připomenout. V textu níže si můžete přečíst rozhovor s P. Pavlem Zahradníčkem, Th.D., zakladatelem a koordinátorem Tiskového apoštolátu A.M.I.M.S.
Otče Pavle, co to je Tiskový apoštolát A.M.I.M.S.?
A.M.I.M.S. je zkratka z latiny: Apostolatus Marie Immaculate Matris Spei – česky Apoštolát Panny Marie Neposkvrněné Matky naděje. Vznikl před čtvrt stoletím v roce 1999 – tehdy pod názvem Tiskový apoštolát FATYMu. Své nynější jméno získal před dvaceti lety v roce 2004, kdy bylo založeno stejnojmenné občanské sdružení, které jeho činnost zastřešuje společně s internetovou televizí TV-MIS.cz a dalšími aktivitami. Od roku 2014 je A.M.I.M.S. – tedy už deset let – zapsaným spolkem. Takže bychom mohli říct, že letos máme dokonce tři výročí.
Jak to všechno začalo?
Už od začátku působení farního týmu (FATYMu) ve Vranově nad Dyjí a v přilehlé pohraniční oblasti jsme vydávali v několikatisícovém nákladu Farní zpravodaj, který jsme čtyřikrát za rok roznášeli do úplně všech domácností našich farností. Ty tisíce kopií se nedaly vyrobit na obyčejné kopírce. Jednou jsme to zkusili s misijním zpravodajem pro farnost Znojmo – Přímětice a trvalo nám to noc, den a noc nepřetržitého kopírování. Vozili jsme tedy předlohy čtyřikrát ročně na kopírování do olomouckého kněžského semináře, kde měli digitální průtiskový automat Risograph, který dokáže tisknout více jak 100 kopií za minutu. Otec Marek Dunda tehdy přišel s odvážnou myšlenkou: Co kdybychom si takový stroj pořídili k nám na faru? Ze začátku to nevypadalo moc reálně – takový stroj tehdy stál skoro jako nové auto.
A pak jsme se složili s několika dalšími kněžími na Znojemsku (velmi jsem jim za tuto pomoc dodnes vděčný, bez ní bychom nezačali), abychom mohli za asi 150 tisíc korun takový stroj a nějaké barvy a tiskové matrice společně koupit. A když už jsme stroj měli, tak se nám zdálo škoda, aby po většinu doby stál – a začali jsme tisknout nejen dětský časopis Květinka z Louky, který tehdy vydávala farnost Znojmo – Louka, ale i další brožurky a knížky.
Jaké tiskoviny v A.M.I.M.S. vydáváte a za jakých podmínek?
Snažíme se vydávat především kratší čtivé knížky, které jsou srozumitelné jak věřícím, tak i nevěřícím nebo víru hledajícím čtenářům. Usilujeme o to, aby byly cenově co nejdostupnější. Neprodáváme je. Šíříme je jen za příspěvek na tisk. Malé knížečky za pětikorunu, více jak stostránkové s barevnými fotografiemi za doporučený příspěvek 30 korun. Někomu se to může zdát neuvěřitelné, ale je to jednak tím, že svou práci dáváme zcela zdarma a pak také obrovskými náklady v jakých knihy vydáváme. Většinu knížek už totiž dnes netiskneme na svých strojích v naší tiskárně Maxmiliánu v Lančově – to bychom už ani nestíhali –, ale soutěžíme zakázky v běžných komerčních tiskárnách, které nám vzhledem k nákladu mohou nabídnout ceny, na jaké ostatní vydavatelé nedosáhnou.
V jakém nákladu se tyto knihy tisknou?
Typický náklad knih, které tiskneme jako zakázky v komerčních tiskárnách, je kolem 50 000 výtisků, ale některé jsme tiskli ve stotisícovém nákladu. Pokud tiskneme na našich strojích, je to tak dva až pět tisíc výtisků a pak je podle potřeby opakovaně dotiskujeme. Některé jsme dotiskovali i osmkrát.
Jaké autory vydáváte?
Většinou jde o tuzemské autory – často kněze nebo laiky brněnské diecéze. Zaujaly nás jejich texty, které připravili velmi prakticky pro pastorační použití ve svém okolí, požádali jsme je o souhlas a oni nám své dílo zdarma poskytli. Stejně tak jsme požádali i některé zahraniční autory. A ve dvou případech jsme koupili autorská práva od renomovaných zahraničních autorů nebo vydavatelství (kniha Joseph Fadelle: Cena, kterou zaplatíš a Thomas E. Woods: Jak katolická církev budovala západní civilizaci). A některé knihy vznikly tak, že jsme viděli, jak zpracování daného tématu nějakým srozumitelným, populárním způsobem u nás chybí – a tak jsme se toho ujali. Nejdříve třeba formou série článku pro časopis Milujte se!, a pak jsme je ještě přepracovali pro knihu.
Jak se tyto knihy využívají?
Lidé je používají nejen pro sebe, ale – tomu jsou uzpůsobeny i jejich „pořizovací náklady“ – často si jich objednají větší množství pro šíření ve svém okolí. Podobně i farnosti, různá hnutí, evangelizační iniciativy je objednávají pro své akce. Knihu „Krokodýl, aneb můžeš růst“ si objednává pravidelně po několika stovkách výtisků jeden z našich otců biskupů, který ji pak dává jako dárek biřmovancům.
Kde je možno knihy získat?
Je možné si je objednat jen za příspěvek na tisk a poštovné (obyčejné poštovné České pošty) na www.amims.net nebo na www.fatym.com. Zde je možné si také ve většině případů zdarma stáhnout kompletní knihu v elektronické podobě. Nám to ušetří práci s tiskem a zasíláním (nejde nám o profit, ale o šíření hodnotných děl…) a vy si můžete před objednáním vybrat to, co má pro vás a také pro případné šíření ve vašem okolí význam i v tištěné podobě.
Jaké má A.M.I.M.S. plány?
Začali jsme vydávat sérii publikací „Ti naši v nebi. Svatí a blahoslavení se vztahem k naší zemi.“ Zatím vyšel první „pilotní svazek“, chceme připravovat další svazky. Tak jako jsme před lety připravili sérii knih kázání svatého faráře arského Jana Marie Vianneye a díky tomu se jejich znalost rozšířila (do té doby nebyly v češtině prakticky vůbec dostupné), tak jsme nyní připravili sérii tří svazků kázání jednoho z největších kazatelů starověku, sv. Jana Zlatoústého. Věříme, že přispěje k objevení díla tohoto patrona kazatelů.
Chceme také dále využívat synergie (vzájemné podpory a násobení dosahu) mezi Tiskovým apoštolátem A.M.I.M.S a časopisem Milujte se! Již několik let jedno číslo tohoto časopisu je takový „knižní speciál“. Jeho těžištěm je právě nějaká velmi zajímavá kniha. Čtenáři časopisu se tak ke knize často dostanou jako první, ušetří za náklady s jejím samostatným zasíláním a když víme, že více jak dvacet tisíc knih hned po vydání rozešleme odběratelům časopisu, můžeme se odvážit o to více zvednout náklad, což zase vede k tomu, že kniha je ještě levnější, a to pro všechny.
Kolik už toho A.M.I.M.S. vytiskl?
Protože pracujeme dost decentralizovaně, nedá se to určit přesně. Ale je to něco mezi dva a půl a třemi miliony výtisků. Počet titulů je přes dvě stě.
Která z knih vydaných v A.M.I.M.S. je Vaše nejoblíbenější a proč?
Nedokážu vybrat jednu nejoblíbenější. Ale rozhodně jedna z těch, ke kterým mám doslova citový vztah, je právě nyní zvlášť aktuální: Je to kniha: Pouť do Říma od A do Z. Byla asi první z našich knih, která překročila náklad 10.000 výtisků. Její vznik jsem mohl před dvaceti pěti lety doslova sledovat „krok za krokem“ – dával jsem tehdy postupně den po dni na internet zprávy, které posílala skupinka poutníků, kteří se ve Svatém roce 2000 vydali pěšky z Vranova nad Dyjí do Říma. Nyní jsme ji vydali znovu – jako speciální vydání ke Svatému roku 2025. Ta kniha je pozvání – výzva: „A co navíc uděláš ve svatém roce ty?! Něco, k čemu se jinak třeba neodvážíš, něco o čem již dlouho uvažuješ, ale stále to odkládáš.“ V duchu hesla „Svatý rok, k Bohu krok“.
Má A.M.I.M.S. smysl i v době, kdy se poptávka po knihách klesá?
Ano, rozhodně má. Kniha jako preevangelizační prostředek, dárek. I e-knihu může sice někdo sdílet svým přátelům, ale když někomu knížku doporučíte a pak půjčíte nebo darujete, je to přece něco jiného… Je s tím spojený osobní kontakt. Ale chápu, že „pokrok se zastavit nedá“, a tak dáváme téměř celou svou produkci zdarma k dispozici na internetu i v elektronické podobě (na webech www.amims.net a www.fatym.com – prostě si tam můžete vybrat, zda si chcete knihu on-line přečíst nebo tištěnou objednat – anebo postupně obojí. Můžeme si to bez problému dovolit, protože nám nejde o zisk, ale o evangelizaci. Podle hesla FATYMu „Omnia ad Bonum adhibere“ („Všechno použít pro Dobro“).
Otázky připravila Lenka Ripperová, FATYM Vranov nad Dyjí, www.fatym.com