31. ročník festivalu sborového zpěvu Trojok Śląski letos zakotvil ve Stonavě.
Několik stovek zpěváků se sešlo při slavnostní bohoslužbě a následně koncertovali i v Horní Suché a Českém Těšíně. Festivalové ocenění si převzala umělecká vedoucí stonavského sboru, který v obci doprovází slavnostní liturgie.
„Byla to oslava zpěvu ve Slezsku,“ shrnul nedělní slavnosti stonavský farář P. Roland Manowski-Słomka. Právě v tamním kostele sv. Máří Magdalény se sboristé setkali při slavnostní bohoslužbě, které předsedal Mons. prof. Antoni Reginek – kaplan pro sborovou hudbu, který dříve vyučoval zpěv a liturgickou hudbu v katovickém kněžském semináři a na tamní Slezské univerzitě. V promluvě zdůraznil, že právě zpěv může lidi sjednocovat. O hudební doprovod se postaral sbor PZKO ze Stonavy spolu se sborem Lira z Karviné-Darkova. „Nacvičili jsme skladbu Lauda Jerusalem, kterou složil právě kněz Antonin Reginek,“ zmiňuje vedoucí sboru PZKO ve Stonavě Marta Orszulik.
Pro ni i její kolegy to byla mimořádná bohoslužba, neboť zpívali spolu s 370 dalšími zpěváky dole v lavicích. „Byla to velká zodpovědnost,“ hodnotí paní Orszulik, která po bohoslužbě také obdržela festivalové ocenění pojmenované po skladateli Stanisławu Moniuszkovi. „Pokládám to za vyznamenání nejen pro mě, ale pro celý sbor. Kdyby lidé nechtěli zpívat, zkoušet a scházet se, bylo by mi veškeré hudební vzdělání marné,“ svěřuje se Marta Orszulik.
Festival přinesl také dva koncerty duchovní hudby – a to v kostele sv. Josefa v Horní Suché a v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Českém Těšíně. Mezi patnácti přihlášenými sbory byl i třinecký Hutnik, Sucha z Horní Suché nebo Melodia z Návsí. Z Polska přijely sbory z Piekar Śląskich, Chorzowa, Katowic nebo Gierałtowic.
Přehlídku pořádá každoročně PZKO, Asociace českých pěveckých sborů a sbory z Polska. Tentokrát se konal ve Stonavě a místní farář P. Roland Manowski-Słomka již zve na další událost – každoroční pouť ke cti patronky tamního kostela sv. Máří Magdalény. Slavnostní mše svaté se sborovým doprovodem a krojovanými horníky se uskuteční v neděli 21. července od 8 a 10 hodin. Již vpředvečer se chystá vigilie. „Tuto mši svatou v sobotu 20. července od 17 hodin obětujeme za všechny farníky a občany, kteří zemřeli od loňské pouti do té letošní,“ upřesňuje místní duchovní správce.