Španělská diecéze Ávila 28. srpna oznámila, že tělo svaté Terezie z Ávily, učitelky církve, zůstává téměř pět století po její smrti (4. října 1582), neporušené.
„Otevřeli jsme hrob svaté Terezie a ověřili jsme, že je ve stejném stavu jako při posledním odhalení v roce 1914,“ uvedl generální postulátor řádu bosých karmelitánů P. Marco Chiesa z karmelitánského kláštera Alba de Tormes, kde ostatky uctívané španělské světice spočívají.
P. Miguel Ángel González, převor karmelitánů v Alba de Tormes a Salamance z diecéze Ávila, vysvětlil, jak tento proces probíhal: „Komunita bosých karmelitánek spolu s generálním postulátorem řádu, členy církevního tribunálu a malou skupinou řeholníků pečlivě a slavnostně přenesli ostatky na místo určené ke studiu. Učinili jsme tak za zpěvu Te Deum se srdci naplněnými dojetím."
Diecéze vysvětlila, že celý proces se uskutečňuje podle kanonického práva. Biskup ze Salamanky Luis Retana zaslal 1. července do Vatikánu žádost o souhlas na prozkoumání ostatků svaté Terezie z Ávily, kterou následně schválil papež František prostřednictvím Dikasteria pro blahořečení a svatořečení.
Ve dnech 28.-31. srpna probíhá proces studie těla, srdce, paže a ruky, která je uchovávána ve španělském městě Ronda a která byla převezena do Alba de Tormes za účelem výzkumu. Diecéze uvedla, že aby se dostala k tělu svaté Terezie, byla nejprve odstraněna mramorová deska hrobu. Poté, v místnosti zřízené pro studium a za přítomnosti vědeckého lékařského týmu a členů církevního tribunálu, byla otevřena stříbrná rakev.
Tribunál tvoří karmelitánský představený iberské provincie svaté Terezie od Ježíše ve Španělsku, P. Francisco Sánchez Oreja a představená Dcer milosrdenství z Alba de Tormes, sestra Remigia Blázquez Martín. Stříbrná rakev byla otevřena za pomoci zlatníků Ignacia Manzana Martína a Constantina Martína Jaéna, kteří budou přítomni i v poslední den celého procesu.
Diecéze Ávila také prozradila, že k otevření hrobky bylo použito 10 klíčů: „Kromě královského klíče byly použity tři klíče, které jsou uloženy v Alba de Tormes, dále tři klíče, které jim zapůjčil vévoda z Alby, a tři klíče, které má otec generální bosý karmelitán v Římě. Tři z těchto klíčů slouží k otevření vnější mříže, tři k otevření mramorové náhrobní desky a zbylé čtyři k otevření stříbrné rakve."
P. Chiesa upozornil, že snímky dochované z roku 1914 jsou černobílé, takže „je obtížné provést srovnání, i když odkryté části, což jsou obličej a nohy, jsou stejné jako v roce 1914. „Kůže sice nemá žádnou barvu, protože je mumifikovaná, ale je dobře viditelná, zejména uprostřed obličeje. Odborní lékaři vidí Terezinu tvář takřka zřetelně," poznamenal.
První etapa, tedy otevření a zkoumání, bude probíhat do 31. srpna. V této fázi tým pod vedením Dr. José Antonia Ruize de Alegríi z Madridu pořídí fotografie a rentgenové snímky a také ostatky řádně očistí. Druhá etapa bude trvat několik měsíců v laboratořích v Itálii, kde se poté vypracují vědecké závěry. Nakonec budou ve třetí fázi navrženy některé zásahy k lepšímu uchování ostatků.
Před závěrečným uzavřením bude vyhrazen odpovídající čas, aby mohly být uctěny ostatky svaté Terezie. Předchozí otevření hrobu svaté Terezie od Ježíše se uskutečnilo ve dnech 16.-23. srpna 1914. Diecéze Ávila tehdy uvedla, že tělo zůstalo „zcela neporušené“, stejně jako tomu bylo při otevření v roce 1750.
Podle karmelitána P. Daniela de Pabla Marota byla hrobka v roce 1914 otevřena, protože generální představený bosých karmelitánů P. Clemente de los Santos chtěl využít své návštěvy Španělska, aby viděl těla světců zakladatelů: svatého Jana od Kříže v Segovii a svaté Terezie v Alba de Tormes.
Studie, která nyní probíhá s ostatky svaté Terezie z Ávily, bude podobná té, která byla provedena v roce 1991 s ostatky svatého Jana od Kříže v Segovii u příležitosti čtyřstého výročí jeho úmrtí.
Webové stránky bosých karmelitánů uvádí, že za svou zakladatelku a matku uznávají svatou Terezii od Ježíše, známou také jako svatá Terezie z Ávily, první ženu, která se stala učitelkou církve a která chtěla „zachovat kontinuitu Karmelu“ s přáním, aby se „zrodil nový styl řeholního života“, vždy „ve věrnosti církvi“.
Svatá Terezie z Ávily, narozená ve Španělsku v roce 1515, byla také mystičkou a spisovatelkou židovského původu, uznávanou pro svůj přínos katolické spiritualitě i španělské literatuře. Známý je její výrok: "Ať tě nic netrápí, ať tě nic neděsí. Všechno pomíjí, Bůh se nemění. Trpělivost dosáhne všeho. Kdo má Boha, tomu nic nechybí. Bůh sám stačí."
Zdroj: CNA