Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Tajemství štěstí duchovních

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory, svědectví a komentáře
Datum publikace2. 12. 2024, 8.31
TiskTisk

Duchovní, řeholníci a řeholnice, kteří zasvětili svůj život církvi, často působí neobyčejně šťastně. Co je za jejich vnitřním klidem a spokojeností? Je to skutečně jen víra, nebo existují i jiné faktory, které přispívají k jejich štěstí?

image:Image 66/source/orig/65141_dsc9070.jpg
Lucie Horníková / ČaV

Někoho možná překvapí, že práce řeholníků vede k většímu osobnímu uspokojení než jakákoli jiná profese. Pro monsignora Stephena Rossettiho to však není žádnou novinkou.  „Štěstí kněží je jedním z velkých tajemství naší doby,“ říká Rossetti, docent na Katolické univerzitě v Americe. „A jsem rád, že to konečně vychází najevo.“ 

Nedávno deník Washington Post zveřejnil zprávu o štěstí řeholních pracovníků, což přineslo velké překvapení sekulárnímu publiku. S odvoláním na studie Úřadu pro sčítání lidu a Úřadu pro statistiku práce noviny zjistily, že práce v církvi vyvolává vyšší pocit spokojenosti než jakákoli jiná profese.  „Je to kontraintuitivní,“ řekl Rossetti, který na toto téma napsal za posledních 20 let řadu knih. „Všichni říkají, že kněží jsou nešťastní, ale není tomu tak. Jsou ve stresu, pod tlakem, ale i tak jsou šťastní.“  

Článek v Postu vycházel z odpovědí pracovníků na výroky, které měly měřit profesní spokojenost, jako například „jsem hrdý na to, že pracuji pro svého zaměstnavatele“ nebo „svou prací přispívám společnosti“. Pracovníci, kteří spadali do kategorie „duchovní“, odpovídali na tyto otázky „rozhodně souhlasím“ častěji než jakýkoli jiný typ zaměstnanců.  

„Co dělá život člověka šťastným? Jaké jsou základní faktory?“ ptal se Rossetti. „Lidé, kteří tráví svůj čas pomáháním druhým, bývají šťastnější. Lidé, kteří se věnují druhým, zjišťují, že to prospívá i jim. Se štěstím je to tak, že je nepolapitelné. Když se snažíte být šťastní, když se ho snažíte uchopit pro sebe, nedaří se to. Ale když hledáte blaho druhých, zjistíte paradoxně, že to pomáhá i vám.“ 

Rossetti dále uvedl další faktory, o nichž je známo, že podporují osobní štěstí, a všechny jsou hojně zastoupeny v náboženském životě: budovat pevná přátelství, vést bohatý duchovní život, mít rád to, co děláte v práci, a být součástí společenství. Těchto ukazatelů osobního uspokojení od pandemie COVID-19 ubylo, což vysvětluje klesající morálku mezi obyvatelstvem.  Jak však poznamenal Rossetti, mezi věřícími se projevuje opačný efekt. „Několikrát jsem provedl studii, která zjistila, že hodnoty štěstí a morálky mezi kněžími stoupají. Kněží jsou rádi kněžími. Více než 90 % z nich říká, že se jim jejich práce líbí a že by si ji vybrali znovu.“  

Studie z roku 2022 , kterou provedl The Catholic Project, rovněž zjistila, že kněží zažívají vysokou míru pohody, přestože někteří z nich bojují s vyhořením. 

Sestra Carolyn Martinová, koordinátorka pro povolání u Malých sester chudých, se domnívá, že ve hře je více než jen sociologické faktory.  „Myslím, že je to proto, že naše práce, bez ohledu na to, jakou službu vykonáváme, je specificky spojena s věčnými hodnotami,“ řekla. „Naším zaměstnavatelem je sám Bůh. A to, co děláme, je zakořeněno v Něm. To je to, co nás skutečně činí šťastnými: být součástí díla Jeho království.“  

„Moje každodenní práce je takovou radostí, že je pro mě problematické ji vůbec nazývat prací,“ svěřuje se Martinová. „Je hluboce smysluplná. Není to jen sociální služba. Jde o to, kým jsem povolána být, což je svědectví o naději a radosti, které lidé hledají a po kterých jejich srdce touží.“ 

Průměrný „pracovní“ den Martinové je velmi strukturovaný a plný náročných úkolů, které zahrnují péči o starší a nemohoucí, stejně jako čas strávený ve společenství nebo tichou modlitbu. To, že by takový způsob života měl přinášet zvýšenou míru štěstí, se zdá být nepochopitelné pro moderní sekulární mysl, která oceňuje materiální bohatství, svobodu od odpovědnosti a individualitu. Ale pro Martinovou a její spolusestry je to dokonalý recept na šťastný život.  „Nic nám nemůže poskytnout větší útěchu než to, že jsme se v každém okamžiku darovaly,“ uvádí sestra. „Být unavená, protože jsi všechnu svou energii a sílu vydala pro Boha a jeho chudé, není většího štěstí. Ráda chodím spát unavená,“ dodala. „To mě dělá šťastnou.“ 

Zdroj: CNA, redakčně upraveno

Focusy

Život z víry Církev v datech Řeholní život Svědectví

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kadas mana
Kadas mana
Cena: 300 Kč
image:Image Být pastýřem
Být pastýřem Dan Drápal
Cena: 81 Kč
image:Image Amoris laetitia
Amoris laetitia Jindřich Šrajer
Cena: 179 Kč
image:Image Den se již nachýlil
Den se již nachýlil Nicolas Diat, Robert Sarah
Cena: 314 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou