Synoda vrcholí. Delegáti zvolili nové členy řádné rady generálního sekretariátu biskupské synody

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 10. 2024, 12.01

Na generální kongregaci biskupské synody ve středu 23. října delegáti zvolili nové členy řádné rady generálního sekretariátu synody. Papež František pozměnil stávající instrukce, kterými se řídí činnost shromáždění, a zvýšil celkový počet členů na 17, uvádí se v prohlášení vydaném sekretariátem synody. V sobotu 26. října budou delegáti hlasovat o závěrečném znění dokumentu a v nedělí 27. října bude XVI. řádné generální shromáždění biskupské synody zakončeno mší svatou.

image:Image 64/source/orig/63784_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2.jpeg
Vatican Media

Dvanáct nových členů bylo zvoleno z řad diecézních či eparchiálních biskupů, kteří jsou součástí shromáždění – jeden z východních katolických církví, jeden z Oceánie a po dvou ze Severní Ameriky, Latinské Ameriky, Evropy, Afriky a Asie.

Kromě nich papež ustanoví 4 členy a v patřičnou dobu také vedoucího Dikasteria Římské kurie, který bude zodpovědný za téma příští synody.

Jak se uvádí v apoštolské konstituci Episcopalis communio (č. 24, 1–3), za přípravu a realizaci řádného generálního shromáždění odpovídá řádná rada generálního sekretariátu.

Členové řádné rady začínají své funkční období na konci řádného generálního shromáždění, které je zvolilo, jsou členy příštího řádného generálního shromáždění a jejich mandát končí rozpuštěním tohoto shromáždění.

Rada, které předsedá Svatý otec, je nezbytnou součástí generálního sekretariátu.

Nová řádná rada bude hrát klíčovou roli jak při realizaci tohoto synodálního procesu o synodalitě, tak při přípravě příští synody.

Kardinál Mario Grech popřál nově zvoleným členům vše dobré v jejich práci a zároveň vyjádřil vděčnost odcházejícím členům za jejich přínosnou spolupráci při realizaci současného synodálního procesu.

Zvolení členové jsou následující:

Z VÝCHODNÍCH KATOLICKÝCH CÍRKVÍ

Jeho Blaženost Youssef ABSI, antiochijský patriarcha řeckých melchitů, hlava synody řeckokatolické melchitské církve

Z OCEÁNIE

Mons. Timothy John COSTELLOE, S.D.B., arcibiskup z Perthu (Austrálie)

ZE SEVERNÍ AMERIKY

Mons. Daniel Ernest FLORES, biskup z Brownsville (Spojené státy americké)

Mons. Alain FAUBERT, biskup z Valleyfieldu (Kanada)

Z LATINSKÉ AMERIKY

kardinál Luis José RUEDA APARICIO, arcibiskup bogotský (Kolumbie)

Mons. José Luis AZUAJE AYALA, arcibiskup z Maracaiba (Venezuela)

Z EVROPY

kardinál Jean-Marc AVELINE, arcibiskup marseillský (Francie)

Mons. Gintaras GRUŠAS, arcibiskup vilniuský (Litva)

Z AFRIKY

kardinál Dieudonné NZAPALAINGA, C.S.Sp., arcibiskup z Bangui (Středoafrická republika)

Mons. Andrew FUANYA NKEA, arcibiskup z Bamendy (Kamerun)

Z ASIE

kardinál Filipe Neri António Sebastião DO ROSÁRIO FERRÃO, arcibiskup Goa a Damão (Indie)

Mons. Pablo Virgilio S. DAVID, biskup z Kalookanu (Filipíny)

K tomuto seznamu papež František jmenuje další 4 členy.

Členové, kteří ukončí svůj mandát XVI. shromážděním, jsou:

Jeho Blaženost Ignace Youssif III YOUNAN, patriarcha syrské Antiochie, hlava synody syrské katolické církve (Libanon).

kardinál Christoph SCHÖNBORN, O.P., vídeňský arcibiskup (Rakousko)

kardinál Oswald GRACIAS, arcibiskup z Bombaje, předseda biskupské konference (Indie)

kardinál Gérald Cyprien LACROIX, I.S.P.X., arcibiskup Quebecu (Kanada)

kardinál Charles Maung BO, S.D.B., arcibiskup z Yangonu (Myanmar)