Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Synoda: Společná cesta pro spravedlivý a mírový svět

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 10. 2023, 17.42
TiskTisk

V homilii při mši svaté pro synodální delegáty, které dnes ráno 23. října předsedal ve Svatopetrské bazilice kardinál Charles Bo, arcibiskup z Rangúnu v Myanmaru a předseda Federace asijských biskupských konferencí (Fabc), popsal co znamená Synoda o synodalitě a zdůraznil, že předmětem synodálního shromáždění je odkaz, který bude zanechán mladým lidem.

image:Image 44/source/orig/43815_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-85.jpeg
Vatican Media

Synodální cesta víry

"Stejně jako když se vydáváme na různé cesty v životě a často si nejsme jisti svým cílem,  když se vydáváme do neznáma s Bohem, který se stává naším průvodcem, mapou a společníkem, tak i církev je povolána být spravedlivá a ztělesňovat synodální cestu víry s jistotou, že Bůh nikdy nezklame," řekl kardinál Bo na úvod své homilie. "Víra totiž osvětluje cestu skrze nejtemnější a nejbouřlivější okamžiky života a umožňuje nám vidět Boží milost pronikající stíny. A pokud se objeví pochybnosti a úzkosti, lze čerpat inspiraci u postav, jako je Mojžíš, a i když nedosáhneme cíle, účast na cestě bude sama o sobě požehnáním," vysvětlil.

Zbrojní průmysl hromadí bohatství na úkor milionů lidí

Ve své homilii arcibiskup z Rangúnu také nabídl zamyšlení nad dnešním evangeliem, v němž Ježíš vypráví podobenství o chamtivém statkáři, jehož touhy vedou k sebezničení. Stránku, která ukazuje, jak nenasytná chamtivost, která přebývá v lidském srdci, vede k sebestřednému sobectví. "Jde o prvotní hřích, který stojí u kořenů mnoha lidských utrpení a konfliktů," a dodal, že "podobenství o bohatém statkáři s jeho nadměrnými majetky je metaforou současného světa, kde války a zbrojní průmysl hromadí velké bohatství na úkor utrpení milionů lidí. Co dělat tváří v tvář tomu všemu? Svatý Pavel nám dává návrh,“ řekl kardinál a pokračoval: “věřte v Boha, který touží po lidské cestě naděje a uzdravení, a slaďte své sny s Božím plánem. Bůh má ve skutečnosti plán pro každého z nás i pro naši církev, naše cesty a projekty, které musí být v souladu s jeho vůlí," řekl kardinál Bo.

Pohled na budoucí generace

Při pohledu na dnešní svět arcibiskup z Rangúnu dále poznamenal, že lidská chamtivost způsobila naší planetě hluboké rány a připravila miliony lidí o důstojnost. To zdůraznil papež František v knihách Evangelii gaudium, Laudato si' a Fratelli tutti, které v uvedeném pořadí vyzývají ke smíření s Bohem, s přírodou a mezi sebou navzájem, přičemž naše synodální cesta je o uzdravení a smíření světa ve spravedlnosti a míru. "Jedinou cestou k záchraně lidstva a vytvoření světa naděje, míru a spravedlnosti," řekl kardinál, "je globální synodalita všech lidí. S ohledem na to je předmětem této synody dědictví, které zanecháme příští generaci," svěřil se kardinál Bo a připomněl výzvu papeže Františka, kde se zamýšlí nad konceptem mezigenerační spravedlnosti, a soustředí se na úvahy o globálním oteplování, které devastuje společenství a živobytí milionů lidí.

Asijská realita

"Jako asijští biskupové jsme si dobře vědomi škod na životním prostředí, které v našem regionu způsobují katastrofy související s klimatem," pokračoval rangúnský arcibiskup. "Máme významnou populaci domorodých křesťanských komunit, zejména v Jihočínském moři, střední Indii, Vietnamu a Myanmaru. Jedná se o komunity, které chránily přírodu, ale také trpěly moderními ideologiemi, kolonizací a vykořisťováním zdrojů," a proto kardinál vyzval, "aby se pozornost obrátila na ničení obrovských rozloh lesů, plic naší planety v těchto regionech, a na nárůst násilí vůči těmto domorodým obyvatelům. Asie je rodištěm hlavních světových náboženství a právě v tomto regionu poprvé zakořenilo Ježíšovo poselství," poznamenal předseda Fabc a hovořil také o místní církvi, která v průběhu dějin čelila řadě výzev, ale navzdory obtížím zůstává živá a mladá. "Toto synodální setkání nás však podnítilo k návratu k velkým dnům evangelizace apoštolů," prozradil kardinál Bo a vyzval, abychom s optimismem přijali pozvání pro Asii, aby se stala 21. stoletím pro Krista, inspirovaným synodální cestou celosvětové církve.

Cesta k uzdravení světa

Vzhledem k výzvám, kterým čelí asijští křesťané, se myšlenky rangúnského arcibiskupa stočily k Myanmaru, kde jsou věřící rozptýleni v důsledku přírodních katastrof a krizí způsobených člověkem. "Církev v Myanmaru a Asii však investuje do naděje na smíření," uzavřel kardinál a povzbudil lidi k pokračování synodální cesty a k modlitbám, "aby katolická církev pod vedením papeže Františka vedla celou lidskou rodinu na dlouhé cestě uzdravení našeho světa a naší planety a nakonec nás dovedla k novému nebi a nové zemi."

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Focusy

Synoda 2021–2024

Mohlo by vás zajímat

image:Image Dějiny jezuitské spirituality
Dějiny jezuitské spirituality Joseph de Guibert
Cena: 371 Kč
image:Image Matka Boží
Matka Boží Tomáš Špidlík
Cena: 90 Kč
image:Image Uzdravování v Ježíšově jménu
Uzdravování v Ježíšově jménu Mary Healy
Cena: 296 Kč
image:Image Hory a údolí života
Hory a údolí života Anselm Grün
Cena: 197 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou