Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Synoda o synodalitě: Před říjnovým zasedáním v Římě probíhají kontinentální setkání

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 8. 2024, 10.14
TiskTisk

Po celém světě se biskupové spolu s věřícími ze svých diecézí v Evropě, Asii, Latinské Americe a Africe připravují na druhé zasedání Synody o synodalitě, které se uskuteční 2. - 27. října 2024 ve Vatikánu. Evropské pracovní setkání před tímto celosvětovým shromážděním se bude konat od 29. - 31. srpna na Katolické univerzitě v Linci, úvodní duchovní impuls přednese Mons. Tomáš Halík.

image:Image 61/source/orig/60721_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-12.jpeg
Archivní foto
Vatican Media

Celosvětový proces, který pro katolickou církev zahájil papež František, se soustředí na teologický koncept „synodality“ neboli „společného putování“ Božího lidu. Synodalita klade zvláštní důraz na každého pokřtěného a k jeho aktivní účasti na poslání, které Ježíš Kristus svěřil své církvi.

V rámci tohoto celosvětového procesu naslouchání, dialogu a rozlišování se biskupské konference – ve spolupráci s duchovními, řeholníky, řeholnicemi a laiky – postavily do čela kontinentálních setkání, na nichž se bude diskutovat o klíčových teologických a pastoračních úvahách, které byly vzneseny v Instrumentum laboris, pracovním dokumentu pro druhé a závěrečné celosvětové zasedání Synody o synodalitě, který byl vydán 9. července 2024.

Evropa

Tento měsíc bude 42 zástupců místních církví z celé Evropy na konferenci v rakouském Linci ve dnech 29.–31. srpna 2024 rozděleno do malých skupin, aby diskutovali o tématech nastíněných ve vatikánském pracovním dokumentu pro druhé zasedání synody. Teologicko-spirituální úvod tohoto setkání přednese Mons. Tomáš Halík.

Třídenního setkání se zúčastní zástupci generálního sekretariátu Synody, členové Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), včetně předsedů biskupských konferencí Itálie, Rakouska a Švýcarska, evropští odborníci na teologii a kanonické právo a zástupci Vatikánu.

Na organizaci setkání v Linci se podílí také pastorační teoložka Klara-Antonia Csiszar, která se loni zúčastnila prvního zasedání Synody o synodalitě. Uvedla, že klíčovou oblastí, na kterou se jednání vedené CCEE zaměří, bude rozmanitost na všech úrovních katolické církve. „Přikládali jsme důležitost tomu, jak lze vnímat rozmanitost v Evropě,“ uvedla Csiszar v rozhovoru pro Kathpress. „Jaké poselství má tato rozmanitost pro církev v Evropě, co to znamená pro naše místní církve a jaký hlas má církev v Evropě v rámci univerzální církve?“

Asie 

V Asii se 5.–8. 2024 srpna v Bangkoku konal kontinentální seminář Federace asijských biskupských konferencí (FABC), který poukázal na nutnost jednoty a harmonie pro růst katolické církve v převážně nekřesťanském prostředí. Setkání se zúčastnilo 38 delegátů z místních církví ze 17 zemí.

 „Asie se vyznačuje rozmanitostí kultur a náboženství, a pokud se budeme snažit o harmonii, vzájemné uznání a respekt k odlišnostem, můžeme pomoci univerzální církvi lépe pochopit naši snahu kráčet společně napříč rozmanitostí,“ uvedl kardinál Stephen Chow.

FABC ve spolupráci se svou kanceláří pro sociální komunikaci nedávno spustila webové stránky „Synodalita Asie“, jejichž cílem je zapojit katolické věřící do synodální cesty v Asii.

Latinská Amerika

V Jižní Americe se v kolumbijské Bogotě konal třídenní kongres Biskupské rady Latinské Ameriky a Karibiku (CELAM), kterého se zúčastnilo téměř 2000 osob. Přibližně 200 z nich se seminářů účastnilo osobně a dalších 1 200 se připojilo na online setkání, které se konalo 9.–11. srpna 2024, kde se diskutovalo o tématech jako církevní struktury, role žen a význam misie.

S odkazem na souhrnnou zprávu z prvního zasedání Synody o synodalitě 2023 venezuelský arcibiskup z Caracasu Mons. Raúl Biord uvedl, že nedostatek návrhů [týkajících se klíčového synodálního tématu misie] ve zprávě je zarážející, a proto vyzval účastníky, aby se hlouběji zamysleli nad vztahem mezi synodalitou a misií, jak jej nastínil Vatikán v Instrumentum laboris.

„Redukce misie na misijní pastoraci, jak je navrhována v mnoha našich diecézních organizačních schématech, je nesoustředěná a ochuzující,“ řekl arcibiskup na kongresu. „Skutečným cílem synodality je misie, k níž jsme povoláni (pověřením Zmrtvýchvstalého), do níž jsme zapojeni (z trinitární dynamiky) a zavázáni (křtem a svátostmi křesťanské iniciace).“

Afrika

Před vydáním Instrumentum laboris svolalo Sympozium biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM) spolu s Africkou synodální iniciativou (ASI) v dubnu dvoudenní setkání do Nairobi v Keni.

Padesát delegátů z místních církví se sešlo, aby společně prozkoumali způsoby a prostředky, jak být „synodální církví v misii“, a diskutovali o jedinečných zkušenostech a výrazném přínosu afrických národů k evangelizaci kontinentu.

Kardinál Fridolin Ambongo, předseda SECAM a arcibiskup z Kinshasy, uvedl, že setkání uznalo důležitost posílení křesťanské identity v regionu.

Delegáti se shodli na tom, že Afrika musí přijmout praxi malých křesťanských společenství a bohaté filozofické zásady, které zdůrazňují hodnoty rodiny, bratrství a solidarity. „Diskuse zdůraznily potřebu začlenit odlišné kulturní a komunitní prvky do širšího poslání naší církve,“ uvedl Ambongo na tiskovém brífinku po konferenci, která se konala 23.–26. dubna 2024. 

Setkání delegátů synody s papeže Františkem  2.–27. října 2024 ve Vatikánu, uzavře fázi rozlišování Synody o synodalitě. Očekává se, že závěry obou celosvětových zasedání v letech 2023 a 2024 – přijaté a schválené papežem – budou poté implementovány ve všech místních církvích s cílem vytvořit naslouchající a více participující katolickou církev na celém světě.

Zdroj: CNA


Focusy

Synoda 2021–2024

Mohlo by vás zajímat

image:Image Požehnání pro duši
Požehnání pro duši Bruno Ferrero
Cena: 143 Kč
image:Image Slabikář vnitřní modlitby
Slabikář vnitřní modlitby Pavel Vojtěch Kohut
Cena: 206 Kč
image:Image Mše svatá
Mše svatá Jean-Marie Lustiger
Cena: 179 Kč
image:Image Fatima - naše naděje
Fatima - naše naděje
Cena: 108 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou