20. června byl vydán nový dokument v němž jsou nastíněny klíčové otázky pro nadcházející 16. generální shromáždění biskupské synody, známé spíše jako Synoda o synodalitě. Zde jsou odpovědi na otázky, co je Synoda o synodalitě.
Synoda o synodalitě, kterou inicioval papež František v říjnu 2021, je několikaletý celosvětový projekt, během něhož byli katolíci požádáni, aby svým místním diecézím předložili zpětnou vazbu na otázku: "K jakým krokům nás Duch Svatý vybízí, abychom rostli v našem společném putování?"
Rozsáhlý synodální proces katolické církve již prošel diecézní, národní i kontinentální fází. Vyvrcholí dvěma celosvětovými shromážděními ve Vatikánu. První se bude konat 4.-28. října tohoto roku a druhé v říjnu 2024, které bude s papežem diskutovat o těchto oblastech: "Pro synodální církev: společenství, účast, poslání".
Co znamená synodalita?
Synodalitu definovala Mezinárodní teologická komise Kongregace pro nauku víry v roce 2018 jako "působení Ducha ve společenství Kristova těla a na misijní cestě Božího lidu.“ V přípravném dokumentu synody v roce 2021 byla synodalita popsána jako "forma, styl a struktura církve".
Nejnovější dokument zveřejněný Svatým stolcem dodává, že synodalitu lze chápat také jako něco, co "nevychází z vyhlášení principu, teorie nebo pravidel, ale rozvíjí se z připravenosti vstoupit do dynamiky konstruktivního, uctivého a modlitebního rozhovoru, naslouchání a dialogu.“
"U kořenů tohoto procesu stojí osobní i komunitní přijetí něčeho, co je darem i výzvou: být církví sester a bratří v Kristu, kteří si navzájem naslouchají a kteří jsou přitom postupně proměňováni Duchem," uvádí se v dokumentu.
Jaké jsou dokumenty Synody o synodalitě?
Svatý stolec vydal 20. června pracovní dokument nazvaný Instrumentum laboris, který má být vodítkem pro diskuse na prvním celosvětovém shromáždění Synody o synodalitě. Obsahuje 15 pracovních listů s otázkami k rozlišování pro delegáty účastnící se nadcházejícího říjnového setkání.
Toto nové Instrumentum laboris, které sepsal výbor 22 osob, bylo předloženo jako syntéza osmi závěrečných dokumentů vypracovaných kontinentálními shromážděními, která se sešla v prvních měsících roku 2023.
Diskuse na sedmi kontinentálních shromážděních vycházely z dřívějšího 44stránkového pracovního dokumentu označovaného jako DCS (Dokument pro kontinentální etapu), který byl zveřejněn v říjnu 2022 pod názvem "Zvětšete prostor svého stanu".
DCS byl svými autory popsán jako souhrn více než 100 souhrnných zpráv, které Vatikánu poskytly biskupské konference, řeholní kongregace, oddělení Římské kurie, laická hnutí a další skupiny a jednotlivci. Místní diecéze organizovaly svá synodální jednání s využitím vademecum neboli příručky a přípravného dokumentu vydaného generálním sekretariátem synody v roce 2021.
Jak bude Instrumentum laboris využito na říjnovém synodním shromáždění?
Padesátistránkové Instrumentum laboris je rozděleno do dvou částí. První shrnuje poznatky z kontinentálních shromáždění a nastiňuje, co je synodální církev a jak by měla postupovat. Druhou část tvoří série 15 pracovních listů s otázkami k rozlišování.
Pracovní listy budou sloužit jako vodítko pro diskuse v malých skupinách na říjnovém shromáždění v aule Pavla VI. Malé skupiny, nazývané také Circuli Minores, se budou střídat s plenárními zasedáními, na nichž budou všichni účastníci synody pohromadě.
Poslední část říjnového shromáždění se zaměří na rozhodování o dalších krocích církve a na "nezbytné hloubkové teologické a kanonické studie v rámci přípravy" na druhé shromáždění v říjnu 2024.
Jaké jsou hlavní otázky, na které se Synoda o synodalitě pokusí odpovědět?
Zde jsou tři zastřešující otázky definované v Instrumentum laboris 2023:
- Jak můžeme být více znamením a nástrojem sjednocení s Bohem a jednoty celého lidstva?
- Jak můžeme lépe sdílet dary a úkoly ve službě evangeliu?
- Jaké jsou procesy, struktury a instituce v misijní synodální církvi?
Hlavním cílem prvního říjnového zasedání bude podle Instrumentum laboris navrhnout plán studia v "synodálním stylu" a určit, kdo se bude těchto diskusí účastnit. Diskuse bude dokončena na zasedání synody v roce 2024.
Jaká témata by se mohla na synodním shromáždění řešit?
Dokument Instrumentum laboris, kterým se řídí diskuse na říjnovém synodním shromáždění, navrhuje rozlišování otázek týkajících se některých ožehavých témat, včetně svěcení žen, kněžského celibátu a práce s LGBTQ.
Dokument zdůrazňuje touhu po nových institucionálních orgánech, které by umožnily větší účast "Božího lidu" na rozhodování. Jedna z navrhovaných otázek pro rozlišování na biskupské synodě se ptá: "Co se můžeme naučit o výkonu autority a odpovědnosti od jiných církví a církevních společenství?“
Čím se Synoda o synodalitě liší od minulých synod biskupů?
Synoda je setkání biskupů shromážděných k diskusi o tématu teologického nebo pastoračního významu s cílem připravit dokument s radou nebo doporučením pro papeže. Poprvé nebude asi 21 % hlasujících delegátů biskupské Synody o synodalitě v roce 2023 biskupy a 70 delegátů bude vybráno přímo papežem ze seznamu 140 laiků, kněží, zasvěcených žen a jáhnů vybraných vedením letošních kontinentálních synodních setkání. Delegáti říjnového synodního shromáždění zatím nebyli oznámeni.
Říjnové shromáždění se bude konat v aule Pavla VI. namísto vatikánské Nové synodní auly a delegáti budou sedět u kulatých stolů po přibližně 10 lidech.
Jaké další události předcházejí říjnovému vatikánskému shromáždění?
Synodální shromáždění 2023 ve Vatikánu začne třídenním rekolekčním setkáním katolických biskupů a účastníků 1.-3. října, které povede dominikánský otec Timothy Radcliffe.
Papež František rovněž oznámil, že v rámci Synody o synodalitě se 30. září na Svatopetrském náměstí uskuteční ekumenická modlitební vigilie. Modlitební vigilie, kterou pořádá komunita Taizé, svěří Bohu práci říjnového synodního shromáždění.
Jaká je účast na Synodě o synodalitě?
Generální sekretariát biskupské synody oznámil, že úvodní diecézní naslouchací fáze skončila účastí 112 ze 114 světových katolických biskupských konferencí.
Kdo jsou hlavní organizátoři Synody o synodalitě?
Kardinál Jean-Claude Hollerich, 64letý lucemburský arcibiskup, je jako generální relátor jedním z hlavních organizátorů probíhající Synody o synodalitě.
Kardinál Mario Grech, generální sekretář biskupské synody, je bývalým biskupem maltského ostrova Gozo.
Co řekl papež František o synodální otázce?
O letošních Letnicích papež František řekl, že Ducha Svatého vnímá nejen jako "duši církve", ale také jako "srdce synodality". Vyzval k tomu, aby Synoda o synodalitě "postavila Ducha Svatého na začátek a do centra práce synody".
"Synoda, která se nyní koná, je a měla by být cestou v souladu s Duchem, nikoli parlamentem, kde se požadují práva a uplatňují potřeby v souladu s agendou světa, ani příležitostí následovat, odkud vítr vane, ale příležitostí být poddajní dechu Ducha Svatého," řekl papež František.
Existuje modlitba za Synodu o synodalitě?
Papež František v květnu oznámil, že v mariánských svatyních po celém světě se bude konat den modliteb za 16. řádné generální shromáždění biskupské synody. Kardinál Grech také požádal muže a ženy v klášterním a kontemplativním řeholním životě, aby se modlili za probíhající Synodu o synodalitě církve.
Zdroj: Catholic News Agency - Europe