Synoda o synodalitě je u konce, její delegáti schválili závěrečný dokument

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 10. 2024, 7.50

Papež František v sobotu 26. října 2024 přijal závěrečnou zprávu Synody o synodalitě. 52stránkový dokument, který má 155 částí, schválilo 355 přítomných delegátů synody. Dokument byl na přání papeže okamžitě zveřejněn a již se neplánuje vydání postsynodální apoštolské exhortace.

image:Image 64/source/orig/63820_cq5dam-web-800-800-295.jpeg
Foto: Vatican Media

Dokument vzešel z dvouletého konzultačního procesu, který začal v roce 2021, a zahrnuje 1 135 pozměňovacích návrhů z kolektivních i individuálních podání. Oproti předchozímu dokumentu z roku 2023 předkládá konkrétnější doporučení a jasnější strukturální pokyny. Závěrečný dokument je rozdělen do pěti hlavních částí a vyzývá k pěti formám obrácení: duchovní, vztahové, procedurální, institucionální a misijní.

Strukturální reformy

Mezi nejvýznamnější návrhy patří výzva k posílení pastoračních rad na úrovni farností a diecézí. Dokument se zasazuje o pravidelná církevní shromáždění na všech úrovních církve, včetně kontinentální, a o posílení ekumenického dialogu.Text zavádí koncept synodální autority a zároveň uznává, že v „synodální církvi je autorita biskupa, biskupského kolegia a římského biskupa, pokud jde o rozhodování, nedotknutelná." Takový výkon autority však podle zprávy není bez hranic. V tomto ohledu text vyzývá k revizi kanonického práva, která by „vyjasnila rozdíl a vztah mezi konzultací a jednáním a osvětlila odpovědnost těch, kteří hrají různé role v rozhodovacím procesu“.

Ženy ve vedení

Pozoruhodnou novinkou je, že dokument výslovně uvádí, že „neexistuje žádný důvod ani překážka“, která by bránila ženám zaujmout vedoucí úlohu v církvi. V dokumentu se dále uvádí, že otázka přístupu žen k jáhenské službě zůstává otevřená a toto rozlišování by mělo pokračovat. Text se zasazuje o větší účast žen na formaci duchovních a širší zapojení do rozhodovacích procesů v církvi.

Účast laiků

Dokument významně rozšiřuje roli věřících laiků ve správě církve. Vyzývá k jejich větší přítomnosti na synodálních shromážděních a ve všech fázích církevního rozhodování. V textu je návrh na nové postupy ve výběru a hodnocení biskupů a doporučuje se rozšířená účast laiků ve vedení diecézí a kanonických procesech.

Realizační fáze

Ačkoli papež František prohlásil synodální cestu za „dokončenou“, finální text zdůrazňuje, že je před námi nyní zásadní fáze realizace, která se zaměří na integraci synodality jako „konstitutivní dimenze církve“. Text se rovněž zabývá opatřeními v oblasti odpovědnosti, vyzývá k větší finanční transparentnosti a protokolům pro prevenci zneužívání a prohlašuje: „Potřeba uzdravení, smíření a obnovení důvěry v církvi zaznívala v každé fázi synodálního procesu.“

Závěrečná zpráva představuje vyvrcholení jednoho z nejrozsáhlejších konzultačních procesů v dějinách církve a navazuje na práci synodálního shromáždění v roce 2023 i na celou cestu synody, kterou zahájil papež František v roce 2021. Cílem tohoto procesu bylo najít rovnováhu mezi tradičním církevním učením a současnými pastoračními potřebami a zároveň podpořit větší inkluzivitu a transparentnost ve správě církve.

Delegáti synody budou v neděli 27. října slavit společnou bohoslužbu v bazilice sv. Petra za účasti papeže Františka, kterou XVI. generální shromáždění Synody o synodalitě skončí.

Text závěrečného dokumentu v italštině. Český překlad se připravuje

Zdroj: CNA, redakčně upraveno

Synoda 2021–2024