Ceremoniál se uskuteční tradičně na Nádvoří svatého Damasa ve Vatikánském apoštolském paláci v 17:00. Bude probíhat ve zkrácené podobě a bude možné jej sledovat prostřednictvím přímého přenosu na oficiálních internetových stránkách.
Třicet šest rekrutů Papežské švýcarské gardy složí přísahu 6. května. Obřad se uskuteční jako tradičně ve Vatikánu, na nádvoří San Damaso v Apoštolském paláci, v 17:00. Proběhne však ve zkrácené podobě a bude jej možné sledovat v přímém přenosu na oficiálních internetových stránkách Papežské švýcarské gardy. Přítomni budou rodiče a sourozenci gardistů, kteří složí přísahu, a také oficiální zástupci Švýcarské konfederace, církve a hostitelského kantonu Nidwalden.
Strážci Papežské švýcarské gardy skládají přísahu v den výročí vyplenění Říma. 6. května 1527 bránilo 189 příslušníků švýcarské gardy papeže Klementa VII. před přesilou německých a španělských žoldnéřů. V bitvě padlo 147 mužů, včetně tehdejšího velitele Kaspara Röista z Curychu. 42 strážcům se podařilo uprchnout přes průchod "Passetto di Borgo" do Andělského hradu. Papež Klement VII. byl krátce nato donucen ke kapitulaci, ale jeho život a život 42 strážců byl při krvavém běsnění ušetřen.
Přísaha se bude konat pod vlajkou Papežské švýcarské gardy a za přítomnosti papežova zástupce, arcibiskupa Edgara Peña Parry ze Státního sekretariátu. Gardisté přitom slibují, že budou v případě potřeby chránit a bránit úřadujícího papeže a všechny jeho legitimní nástupce, a to i s nasazením vlastního života - stejně jako to dělali jejich stateční a věrní předchůdci.
"Přísahám, že budu věrně, loajálně a čestně sloužit úřadujícímu papeži a jeho legitimním nástupcům, že se jim budu věnovat ze všech sil a v případě potřeby na jejich obranu obětuji i svůj život," stojí ve formulaci přísahy, kterou přečte kaplan. "Během neobsazení apoštolského stolce přebírám stejné povinnosti vůči kardinálskému kolegiu. Veliteli a ostatním nadřízeným také slibuji úctu, loajalitu a poslušnost. Takto přísahám, kéž mi Bůh a naši svatí patroni pomáhají." "Já, halapartník...," zní odpověď gardistů na vlajku, "přísahám, že budu věrně, loajálně a čestně dodržovat vše, co mi bylo v tuto chvíli přečteno. Kéž mi pomáhá Bůh a naši svatí patroni!".
Den předtím, ve čtvrtek 5. května, se v 17 hodin budou v kostele Santa Maria della Pietà v Campo Santo Teutonico konat nešpory, které bude celebrovat otec Urban Federer O.S.B., opat kláštera Einsiedeln. Následovat bude položení věnce k uctění památky padlých 6. května 1527 a předání poct na náměstí Piazza dei Protomartiri Romani, které provede monsignor Peña Parra. 6. května v 7.30 hodin bude u hlavního oltáře baziliky svatého Petra sloužit mši svatou kardinál Mauro Gambetti, arcikněz papežské baziliky svatého Petra. Bohoslužbu můžete sledovat také ve streamu. V 17:00 se pak na Nádvoří sv. Damasa uskuteční přísaha, která se v případě nepříznivého počasí přesune do auly Pavla VI.
Akce se koná ve slavnostní atmosféře. Gardisté budou mít na sobě slavnostní uniformu "Gran Gala" včetně brnění, která se nosí při papežském požehnání "Urbi et Orbi" o Vánocích a Velikonocích. Obřadu se zúčastní - jak již bylo zmíněno - výhradně rodiče a sourozenci gardistů, kteří budou skládat přísahu, rodiny ženatých gardistů a zástupci Švýcarska. Švýcarské orgány budou zastupovat předseda Spolkové rady Ignazio Cassis, předsedkyně Národní rady Irène Kälinová a předseda Rady států Thomas Hefti. Švýcarské ozbrojené síly bude zastupovat brigádní generál Marcel Amstutz, náčelník štábu velitelství pro vzdělávání. Švýcarskou biskupskou konferenci budou zastupovat její předseda, basilejský biskup Mons. Felix Gmür, a otec Urban Federer.
Nejstarší vojenský sbor na světě, založený papežem Juliem II. v roce 1506, má na starosti ochranu papežů, v současnosti papeže Františka. Pod vedením plukovníka Christopha Grafa střeží vstupy do Vatikánu, Apoštolského paláce, zajišťuje pořádek a reprezentaci během papežských ceremonií a státních recepcí a střeží kardinálské kolegium během Sede Vacante. Sbor je složen z gardistů ze všech částí Švýcarska. Nejvíce jich pochází z kantonu Lucern (19), následují kantony St Gallen (14) a Valais (13).
Přeložil: Petr Vacík