Dnes 29. a zítra 30. srpna se v Nové synodní aule za zavřenými dveřmi koná zasedání, které má prohloubit aspekty Praedicate Evangelium, apoštolské konstituce platné od 5. června. Tři zasedání dopoledne a odpoledne, v úterý pak mše svatá ve Svatopetrském chrámu s novými kardinály. Tato dvoudenní akce je také příležitostí lépe poznat členy kardinálského kolegia.
Téměř 200 kardinálů z 226 členů kolegia se dnes a zítra, 29. a 30. srpna, účastní uzavřeného setkání, které si papež přál a svolal, aby prohloubil jejich porozumění apoštolské konstituci Praedicate Evangelium, kterou František reformoval Římskou kurii. Jedná se pravděpodobně o největší setkání papeže s kardinálským kolegiem. Za zhruba deset let pontifikátu Jorgeho Maria Bergoglia se takové setkání nikdy nekonalo a tak velká účast byla zaznamenána pouze před osmi lety, kdy papež svolal dvojí synodu o rodině (2014-15), na kterou pozval zhruba 180 biskupů a kardinálů.
Kardinálové, kteří již v minulých dnech přijeli ze svých zemí do Říma, aby zde přivítali 20 nových bratří, kteří byli ustaveni na konzistoři 27. srpna, budou spolu s východními patriarchy a zástupci Státního sekretariátu absolvovat tři pracovní zasedání, a to od rána do odpoledne s přestávkou na oběd. Na závěr těchto dvou dnů, v úterý 30. srpna v 17.30 hodin, bude ve Svatopetrské bazilice mše svatá s novými kardinály, kterou František včera nemohl sloužit, protože byl na návštěvě v L'Aquile.
Účastníci – jak uvedli – obdrželi v minulých týdnech program jednání, kde byly uvedeny náměty a otázky týkající se různých aspektů dokumentu. Dnes a zítra dopoledne o tom budou celý den diskutovat v jazykových skupinách a poté se budou konfrontovat na plenárním zasedání v sále.
Papež František při modlitbě Anděl Páně 29. května, při níž oznámil jmenování nových kardinálů, oznámil svůj záměr svolat na dva dny toto kolegium, aby jim vysvětlil obsah a novinky apoštolské konstituce, která byla promulgována 19. března tohoto roku, téměř jako překvapení po téměř desetiletém vývoji:
"V pondělí a v úterý 29. a 30. srpna se uskuteční setkání všech kardinálů, aby se zamysleli nad novou apoštolskou konstitucí Praedicate evangelium, a v sobotu 27. srpna uspořádám konzistoř pro ustanovení nových kardinálů."
Dokument vstoupil v platnost 5. června, na slavnost Seslání Ducha svatého. Text obsahuje a systematizuje mnoho reforem, které papež v posledních letech již provedl, a které byly prostudovány a formulovány Radou kardinálů, kterou papež František založil hned na začátku svého pontifikátu. Konstituce také zavádí některé novinky, počínaje sjednocením a přejmenováním několika dikasterií. Především však Praedicate Evangelium – jak už sám název napovídá – dává kurii více misijní strukturu, aby stále více sloužila jednotlivým církvím a evangelizaci.
A právě to je jedním z hlavních aspektů apoštolské konstituce, klíčem k pochopení reformy, ale také globálním vodítkem pro církev této doby. Ačkoli se Praedicate Evangelium zaměřuje na změny ve struktuře dikasterií a úřadů, ve skutečnosti "rozšiřuje" hranice kurie tím, že vytváří přímou vazbu na biskupské konference a různé diecéze pěti kontinentů.
"Díky konstituci mezi jednotlivými církvemi a kurií vznikl prostor pro naslouchání a dialog," vysvětlil nově jmenovaný kardinál Leonardo Steiner, arcibiskup Manausu v brazilské Amazonii, pro Vatican News na sobotním setkání ve vatikánském tiskovém středisku několik hodin před konáním konzistoře. "Nyní už nepřicházíte do Říma, abyste řekli, co jste udělali, nyní se přicházíte učit, ale kurie se nyní také učí jiným způsobem. Lze lépe vnímat, kdo je ve službě Svatého otce, ve službě biskupů, a to je naděje, že budeme bratrštější církví, kde se naslouchá, kde se žije a přijímá kulturní rozmanitost," řekl Steiner.
Je mnoho otázek k zamyšlení, zdůraznil nově jmenovaný kardinál Arthur Roche, prefekt Dikasteria pro bohoslužbu: spolupráce mezi kurií a episkopáty, přítomnost laiků v odpovědných rolích, "misionářský charakter" a "obrácení církve". Zejména poslední dva jmenované prvky jsou "velmi důležité", řekl anglický kardinál. "Praedicate Evangelium není jen něco pro reformu kurie, ale také pro vztahy mezi všemi biskupskými konferencemi a Svatým stolcem. Misie a obrácení zapojují všechny do téměř synodálního procesu. Můžeme říci, že jsme církev na pouti."
Dnešní a zítřejší setkání bude také příležitostí k prohloubení známosti kardinálů, kteří v současnosti tvoří kardinálské kolegium a z nichž někteří pocházejí z okrajových částí světa a vzdálených reálií. Univerzální vize, která vždy charakterizovala výběr papeže Františka pro konzistoř, se zastoupením zemí, které nikdy ve své historii neměly kardinála (od Tongy po Brunej, od Mongolska po Haiti, od Bangladéše po Laos a Lesotho), způsobila, že kolegium je nyní složeno z členů, kteří jsou si vzdáleni jak z hlediska kulturního prostředí a pastorační citlivosti, tak z hlediska geografické polohy, která jim ztěžuje pravidelné vzájemné návštěvy nebo účast na setkáních v Římě. Setkání s papežem se tak stane prostorem pro dialog a "lidské" prohloubení, jak zdůraznil emeritní arcibiskup Cartageny, kolumbijský kardinál Jorge Enrique Jiménez Carvajal: "Konzistoř a setkání s papežem nám všem pomáhá se trochu poznat, více se orientovat a připravit se na budoucnost."