Příští Světové dny mládeže se budou konat v roce 2027 v Jižní Koreji. Agentura ACI Prensa popisuje očekávání a obtíže spojené s organizací z pohledu korejské řeholnice, kněze ze Soulu a mexického misionáře působícího v Koreji.
V Jižní Koreji je církev mladá a živá, o povolání není nouze, a daří se jí z organizačního i ekonomického hlediska. Na druhou stranu pro mnoho lidí se ekonomické zabezpečení a "dobrý život" stává dostatečným zabezpečením, kde už Boha nepotřebují, uvádí mexický misionář působící v Koreji.
Otec Yoo Sanghyuk, kněz ze Soulu, vysvětluje, že v Koreji se ke katolické církvi hlásí asi 10 % všech obyvatel. Ačkoli místní komunity v náročných obdobích v 80. a 90. letech rostly rychle, nyní je zřetelný pokles podobně jako v Evropě. Dodává, že katolická církev má v zemi stále dobrý vliv. V Koreji má o Světových dnech mládeže povědomí jen málo lidí a málokdo tato setkání zažil na vlastní kůži. Příští ročník však považuje za příležitost šířit víru v Krista a povzbudit katolické komunity v Asii. Zároveň bude tak velká událost příležitostí pro vládu a pro národní hrdost.
Sestra Helena z Jižní Koreji doufá, že Světové dny mládeže poslouží k tomu, aby ukázaly jednotu a přítomnost katolické církve a také aby Korejce povzbudily k radosti z víry. Popisuje, že sdílení víry s ostatními a učení se od sebe navzájem umožňuje růst tak, že víra je živější, silnější a otevřenější.
Organizace tak rozsáhlé akce, jako jsou Světové dny mládeže, s sebou nese výzvy všeho druhu. Sestra Helena zdůrazňuje, že Jižní Korea je velmi lidnatá, ale malá země. V Soulu je velký provoz a mnoho místních se během Světových dnů mládeže budou potřebovat dopravit po městě. Zorganizovat dopravu pro poutníky tedy bude složité. Dále uvádí, že jazyková bariéra bude problematická. Přestože místní se učí anglicky, konverzovat v angličtině pro ně není snadné.
Kromě organizačních záležitostí a logistiky se objevují obavy z určitého neporozumění místních: "Nevím, jestli společnost pochopí různé nepříjemnosti, které ze Světových dnů mládeže vyplynou, protože věřících je málo," uvádí soulský kněz. Pokud jde o zkušenosti z Národního dne mládeže, který se před několika lety konal v Jižní Koreji, mexický misionář poznamenává, že největším problémem bylo pohostit chlapce a dívky z jiných částí země. Korejci totiž nejsou zvyklí hostit poutníky ve vlastních domovech.
Zdroj: CNA, ACI Prensa