Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svět informačních technologií, jak jej (ne)chceme znát

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace23. 4. 2023, 20.12
TiskTisk

„Dalším prostředkem /špehování/, který Čína s oblibou používá, jsou informační technologie, kam patří i sociální sítě. Široce rozšířený TikTok má dnes v ČR téměř dva miliony uživatelů a je oblíbený v Evropě i v USA. Sociální síť, která má podrobný přehled o životech uživatelů, se může stát účinnou zbraní, pokud dojde ke zneužití dat. Jistě, to je obecný princip u všech sociálních sítí. Avšak v případě TikToku víme, že neexistují pravidla, která by se čínský režim zdráhal porušit. Netušíme, kdo má k údajům přístup a kdy je zneužije. Na varování bezpečnostních složek reagují parlamenty a instituce. U nás například některé vysoké školy informovaly studenty i zaměstnance, že aplikace sbírá data z digitálního kalendáře, údaje o poloze uživatele nebo kontakty z jeho adresáře. – Pavel Fišer, Katolický týdeník 16/2023 – z článku “Čína, jak ji nechceme vidět”.

image:Image 25/source/orig/24964_teaser-zpravy-1600x900.jpg

„Na internetu hledáme čerstvé zprávy. Nakupujeme, platíme a připojujeme se k různým institucím. Posloucháme internetové rádio, podcasty a hrajeme hry. Je to pro nás dnes nepostradatelný pracovní nástroj, který pomáhá našemu vzájemnému propojení i ke vzdělávání. Mobil nás provází doslova na každém kroku. Vytváří zcela nový životní prostor, jenž má vliv na naši koncentraci, vztahy a naše tělesné, duševní a duchovní zdraví. Bereme ho do ruky v průměru každých deset minut. …”

Máte odvahu podívat se pravdám do očí a zamyslet se nad tím, co nám samotným život s možnostmi připojení 24/7 a komunikace s celým světem z pohodlí obývacího pokoje dává a bere? Chcete zjistit, zda s mobilem v ruce máte nakročeno do Božího království nebo do království krále iluzí a lží?

Sadu inspirací pro tato zamyšlení, ale také zdroj mnoha důležitých informací a zajímavých tipů nabízí ve své nové knize S mobilem do Božího království? římskokatolický kněz, toho času farář u sv. Jakuba a Filipa v Praze-Hlubočepích a metodik IT Pražského arcibiskupství, P. Josef Ptáček. V pražské arcidiecézi pečuje o rozvoj internetových projektů pro účely evangelizace, pastorace a správy farností. Komunikační technologie jsou mu velmi blízké a oprávněně patří mezi ty, kterým bychom měli popřát sluchu, co se přínosu a rizik internetu a chytrých mobilních zařízení týká. Velmi hodnotným benefitem je jeho pohled na tyto technologie očima víry, spásy a Božího království.

Kniha s podtitulem 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i zlý pán nabízí přesně tolik kapitol a každá se skládá z úvahy následované různě obsáhlým osvědčeným tipem. Těmto dvěma částem vždy předchází graficky neotřele zpracovaná stránka, na které jsou hravým způsobem vysázeny hlavní pojmy, na které se daná kapitola zaměřuje. Úvahy nejsou nijak rozsáhle. Jsou pojaté prakticky, jdou k jádru věci, nechybí jim vtip ani hluboká moudrost. Již v samotných úvahách lze najít konkrétní nápady, jak soužití se svým věrným (ale občas vlezlým) ‘mobilním přítelem’ transformovat z poměru  ‘otrok — otrokář’  do vztahu ‘moudrý uživatel —užitečný služebníček’.

Mnohé kapitoly odhalují poněkud nepříjemné a zneklidňující informace ze zákulisí aplikací, sociálních sítí či technických vymožeností a ukazují odvrácenou stranu života s moderními technologiemi, na které se můžeme zahlédnout nejen jako uživatelé, ale také jako ti, kteří mohou být potenciálně využíváni nebo ohroženi. Knihu bych se nestyděla nabídnout k přečtení jak dospívající mládeži, tak svému manželovi, který je při pohybu na těch internetech velmi, velmi obezřetný. Mnohý, ať dospívající nebo dospělý uživatel internetu a chytrého telefonu, pro sebe v této knize najde nejednu velmi užitečnou informaci a ocení mnohý osvědčený tip.

Za pozornost rozhodně stojí úvodní stránka předcházející každé kapitole. Hravým způsobem jsou zde vysazeny hlavní pojmy, o kterých se v dané kapitole píše. Jelikož jsem poctivý čtenář, před četbou každé kapitoly jsem chvíli myslí bloumala i po těchto jednotlivých, zajímavě různými směry graficky vysazených slovech. Například v druhé kapitole s názvem “Cítím se stále vyčerpaný” to byla tato slova: elektronické čtečky, hlasová schránka, Messenger, notifikace, e-maily, místa bez signálu, interní komunikace, digitální šabat. Když ve mě slovo místa bez signálu zvedlo mírnou vlnu paniky, došlo mi, že tyto úvodní stránky nadivoko vysázených slov nemusíme vnímat jen jako ozdobnou část knihy, ale můžeme je na sebe nechat chvíli působit… a něco se o sobě dozvědět.

Míst bez signálu osobně moc neznám. Ale naprosto vím, jak na mne – stáleonlinečlověka – působí. Jako byste mě odstřihli od světa. Což tak svým způsobem opravdu je. Jen je to odstřižení od světa virtuálního, který je mi někdy více reálný, než ten skutečný. A při takovém odstřižení vždy chvíli trvá, než se aklimatizuji a informačně-zábavné prázdno, které na mne v tu chvíli plnou vahou dopadá, zaplním nějakou smysluplnou aktivitou.

Velice mě zajímalo, jak na mne budou působit skupiny slov z dalších kapitol a rozhodla jsem si tak nemilosrdně nastavit reálné zrcadlo dopadů virtuálního světa a jeho vymožeností na mojí osobu. Ke svému uspokojení mi v rámci jedné skupiny slov došlo, že pojem lajky mi do žil nevlévá ani adrenalin ani příliv dopaminu, stejně jako třeba slovo hry, u kterých mi ale v hlavě zablikala kontrolka. Naše děti by u nich mohly trávit opravdu méně času. Zcela jistě záměrně graficky velmi blízko sebe vyvedená dvojice slov emoceinternetové diskuze vzbudila bouři emocí i v mé mysli. Co já se v různých internetových diskuzích (nebo jen nad výměnou názorů jiných účastníků) navztekala. A marně. Marnost, všechno je marnost, v těchto diskuzích, kde každý bojuje za svůj názor hodnoty ‘nadpravda’ a nikoho vlastně nezajímá ten váš.

Málokterou četbu vřele doporučuji téměř jako povinnou, ale tuto knihu (u menších dětí alespoň výňatky z mnoha kapitol) bych vřele doporučila každému, kdo rád využívá na svém chytrém mobilním telefonu jakoukoliv jeho vymoženost. Počínaje naší žákyní druhé třídy, přes pubertální syny až po manžela, kamarádku a své rodiče. A vůbec nebude od věci obdarovat knihou také pana učitele informatiky.

Knihu S mobilem do Božího království? můžete zakoupit také na e-shopu Cirkev.cz.

Kniha je dostupná také ve formě e-knihy.


Focusy

Život z víry Pastorace Mladí v církvi Média

Mohlo by vás zajímat

image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
Cena: 351 Kč
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
Cena: 89 Kč
image:Image Radost z Boha
Radost z Boha Marek Vácha
Cena: 260 Kč
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
Cena: 107 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou