Papež František připomněl studentům na Portugalské katolické univerzitě (Universidade Catòlica Portuguesaí, že ve světě bez Boha není budoucnost. Vyzval je, aby svou víru věrohodně utvářeli ve svých rozhodnutích. Setkání se uskutečnilo druhý den papežovy apoštolské cesty do Portugalska na Světové dny mládeže 2023.
"Ve světě bez Boha není budoucnost," varoval papež František portugalské vysokoškolské studenty a zároveň je vyzval, aby svými rozhodnutími učinili svou víru věrohodnou.
Pobídka Svatého otce zazněla během jeho setkání se studenty na půdě Portugalské katolické univerzity, které se konalo druhý den jeho apoštolské cesty do Portugalska u příležitosti 37. světového dne mládeže. Papež je také povzbudil, aby uchopili víru do svých rukou a nebáli se riskovat, že změní svět.
Během setkání Svatý otec vyslechl svědectví studentů. Byli mezi nimi uprchlíci, které univerzita přijala, studenti zapojení do akcí navazujících na papežovu encykliku Laudato si' z roku 2015 a angažovaní v tzv. globálním paktu o vzdělávání a Fratiškovy ekonomie.
“Autentická integrální ekologie není možná bez Boha,” zdůraznil papež. Ve světě bez Boha nemůže být žádná budoucnost, řekl František a vybídl mladé lidi, aby svou víru věrohodně potvrzovali svými životními rozhodnutími. "Pokud totiž víra nedá vzniknout přesvědčivému životnímu stylu," řekl papež, nebude ve světě "kvasem". Vysvětlil, že nestačí, abychom my křesťané byli přesvědčení, “musíme být také přesvědčiví”. Naše skutky mají radostně a radikálně odrážet krásu evangelia, zdůraznil František. Křesťanství totiž “nelze žít jako pevnost obehnanou vysokými hradbami, která zvedá valy proti světu”. Poděkoval studentce Beatriz za její hluboké svědectví, v němž vyznala, že se cítí být povolána žít blahoslavenství "v oblasti kultury".
Papež připomněl, že v každé době je jedním z nejdůležitějších úkolů křesťanů obnovovat význam vtělení. Bez vtělení totiž hrozí křesťanství, že se stane ideologií. "Právě vtělení nám umožňuje žasnout nad Kristovou krásou, která se zjevuje skrze každého bratra a sestru, každého muže a ženu.”
V této souvislosti papež František ocenil, že nová katedra univerzity, věnovaná "Františkově ekonomii”, nese jméno sv. Kláry. Role žen ve společnosti je totiž zcela zásadní: "V Bibli vidíme, jak je ekonomika rodiny svěřena z velké části ženám. Jsou skutečnými hlavami domácnosti, které mají moudrost zaměřenou nejen na zisk, ale také na péči, soužití a fyzické i duchovní blaho všech, včetně chudých a cizinců," zdůraznil papež. František vybídl v té souvislosti mladé lidi, aby prostudovali důkladně jeho “Globální vzdělávací pakt” a upozornil na migrační a ekologická rizika dnešní doby.
Svatý otec se před odjezdem na univerzitní půdu setkal s patnácti mladými ukrajinskými poutníky a upozornil na hrozby válek sužujících dnešní svět. “Odvažujeme se však myslet, že nejsme v agónii, nýbrž v porodnici; nikoli na konci, ale na začátku velkého představení," řekl. “Vyžaduje to odvahu." Papež František vyzval univerzitní studenty, aby se nenechali ochromit strachem, nýbrž naopak svůj strach proměnili ve smělé sny.
Papež František se ve čtvrtek během soukromé mše svaté na apoštolské nunciatuře modlil také za katechetku, která zemřela během pobytu v Lisabonu. Podle Tiskové kanceláře Svatého stolce byli papežově mši přítomni čtyři rodinní příslušníci zesnulé 62leté ženy. Katechetka zemřela při nehodě v domě, kde byla hostem.