Hospodářská krize, která je důsledkem dvanácti let války a sankcí uvalených na damašský režim, přivedla syrské obyvatelstvo do dramatické situace. Svědectví sestry Marie Lucie Ferreirové z Kongregace mnišek jednoty z Antiochie, které poskytla papežské nadaci Církev v nouzi v Portugalsku
„Situace je hrozná, v Sýrii lidé trpí hladem“, popisuje sestra Maria Lucia Ferreirová, která žije v klášteře sv. Jakuba ve vesnici Qara, realitu dnešního života v této zemi v důsledku ekonomických sankcí uvalených Spojenými státy americkými a Evropskou unií na vládu Bašára Asada, neustálého znehodnocování místní měny, syrské liry, vůči dolaru, ale také kvůli pandemii covidu, která Sýrii značně oslabila. Řeholnice mluví o hladovějících lidech, popisuje zbídačené obyvatelstvo, které žije prakticky bez elektřiny a nyní bude muset čelit krutým zimním dnům, aniž by se mohlo zahřát.
Sestra Maria Lucia, známá spíše jako sestra Myri, zdůrazňuje: "Ekonomická situace v Sýrii je opravdu špatná, zejména ve velkých městech, protože válka zničila mnoho pracovních míst a mnoho budov, každodenní přežívání je dramatické“. Řeholnice vypráví příběh pětičlenné rodiny s jediným platem. „Když si koupí rýži, nemohou si koupit zeleninu, a když si koupí zeleninu, nemohou si koupit zbytek,“ vysvětluje. Nemluvě o oblečení, domácích potřebách, botách, které „stojí čtvrtinu nebo dokonce polovinu platu,“ nebo olivovém oleji, kterého si obyvatelé mohou koupit jen jeden litr měsíčně.
Tato dramatická situace syrských obcí se s příchodem chladných zimních dnů ještě zhorší, varuje řeholnice, protože nákup mazutu, topného oleje nebo palivového dřeva je nesmírně drahý a elektřina téměř neexistuje. „Nevím, co bude dál“, říká s obavami sestra Myri, která je papežské nadaci vděčná, že u příležitosti vánoční kampaně objednala u křesťanek z vesnice Qara několik předmětů vyšívaných vlnou, jejichž prodej pomůže „mnoha lidem získat naději. Iniciativy, jako je tato,“ uzavírá sestra Myri, „jsou opravdovým požehnáním“.