Pomocný biskup z Jeruzaléma vidí v nadcházejícím Svatém týdnu příležitost nacházet v Kristově utrpení a vzkříšení naději, která v současné situaci ve Svaté zemi tolik chybí. Říká, že míru lze dosáhnout jedině skrze obrácení srdce a odpuštění.
Vzhledem k probíhající válce mezi Izraelem a Hamásem budou oslavy Svatého týdne ve Svaté zemi střídmé. Podobně jako o loňských Vánocích ani tentokrát nepřijedou do Jeruzaléma davy poutníků a turistů. Křesťané v Jeruzalémě oslaví velikonoční události spíše ponoření do rozjímání. Současná situace jako by téměř nenechávala žádný prostor pro naději.
"Ve skutečnosti může násilí, které Ježíš vytrpěl, pomoci křesťanům ve Svaté zemi, aby hleděli dál než k zoufalství," řekl v rozhovoru pro Vatican News pomocný biskup jeruzalémského latinského patriarchátu Rafic Nahra.
"Věřím, že nám letošní Svatý týden vrátí pravý pohled křesťanské víry na situaci, která je opravdu beznadějná," uvedl Nahra a vyjádřil naději, že umírněná atmosféra velikonočních oslav může pomoci reflektovat hluboký smysl Svatého týdne a vybídnout ke společné cestě po stopách Krista.
Pomocný jeruzalémský biskup poznamenal, že uprostřed válečné temnoty, která zastiňuje Svatou zemi i jiné oblasti, nesmíme nikdy ztratit ze zřetele světlo Kristova vzkříšení, ale také světlo "úžasných lidí", kteří od začátku války projevují soucit a solidaritu a překonávají tak atmosféru násilí a nenávisti. Mluvil o palestinských i židovských lékařích a zdravotních sestrách, kteří pomáhají zraněným na obou stranách. "Nesmíme se nechat ohromit převládajícími nenávistnými projevy, protože světlo je přítomno. A to prostřednictvím lidí, kteří ho mají ve svých srdcích."
Biskup Nahra dále hovořil o výzvách, kterým čelí zastánci mírového řešení konfliktu. "Volání po míru dnes není slyšet. Nesmíme se tím však nechat zlomit a myslím, že právě teď je ta chvíle, kdy je třeba zasít malá semínka míru a pokračovat, ať se děje cokoli, s vědomím, že to není poprvé v dějinách, kdy dochází k násilí takového rozměru."
Aby mohl mír zapustit kořeny, je podle biskupa Nahra potřeba obrácení srdcí a namísto pomsty, která je v izraelské i palestinské společnosti rozšířená, postoj odpuštění a porozumění.
"Potřebujeme se na druhé dívat jako na lidské bytosti, ať už se stalo cokoli, a to je možné jen s Boží milosti." Biskup Nahra připomněl, že odpuštění je jádrem evangelia. Na závěr vyzval křesťany, aby tváří v tvář utrpení a temnotě na toto poselství nezapomínali. "Evangelium nám připomíná, že nemáme jinou možnost než jít cestou odpuštění."
Zdroj: Vatican News, anglická sekce