Svatý stolec zveřejnil téma pro Světový den míru 2025

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 8. 2024, 13.44

Ve čtvrtek 8. srpna zveřejnilo Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji téma Světového dne míru, který se bude konat 1. ledna 2025: "Odpusť nám naše viny, daruj nám svůj pokoj". Papež František se inspiroval Jubilejním rokem a chtěl zdůraznit význam osobního obrácení pro nastolení skutečného míru.

image:Image 61/source/orig/60119_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-4.jpeg
Archivní foto
Vatican Media

58. světový den míru se bude slavit 1. ledna 2025 na téma "Odpusť nám naše viny, dej nám svůj pokoj". Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji v tiskové zprávě uvádí, že téma je spojeno se Svatým rokem, který bude v Římě probíhat po celý rok 2025.

V tiskovém prohlášení se uvádí, že téma je inspirováno encyklikami papeže Františka Laudato sí a Fratelli tutti, "a především pojmy naděje a odpuštění, které jsou jádrem Jubilea, času obrácení, který nás vyzývá, abychom neodsuzovali, ale naopak přinášeli smíření a pokoj".

V souladu s indikační bulou pro Svatý rok 2025 z 9. května 2024 a s tradicí Jubilea nás téma vyzývá, abychom se postavili čelem ke konfliktům ve světě. V textu dikasteria se rovněž hovoří o odpuštění hříchů a dluhů.

Vatikánské dikasterium u příležitosti odhalení tohoto tématu povzbuzuje všechny k "opravdovému obrácení, osobnímu, kolektivnímu i mezinárodnímu", z něhož "může vyrůst skutečný mír". Mír, po kterém se tolik touží, se netýká jen mnoha konfliktů ve světě, ale projevuje se také "v oblasti životní reality, v níž se hojí rány a uznává důstojnost každého člověka".

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Jubilejní rok 2025 Papež František