Svatý stolec vyjadřuje hluboké znepokojení nad nárůstem jaderných zbraní

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 7. 2024, 12.28

Arcibiskup Ettore Balestrero, stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN v Ženevě, vystoupil na zasedání výboru OSN pro nešíření jaderných zbraní a varoval před existenční hrozbou, kterou jaderné zbraně představují.

image:Image 60/source/orig/59519_fotky-k-clankum-na-web-19.png
Canva.com

Arcibiskup sdělil účastníkům Druhého přípravného výboru Hodnotící konference Smlouvy o nešíření jaderných zbraní v roce 2026 hluboké znepokojení Svatého stolce nad eskalací jaderných zbraní. Podle arcibiskupa Balestrera představují jaderné zbraně existenční hrozbu, kterou ještě zhoršuje současné „napjaté politické prostředí“ a „pokračující modernizace a expanze jaderných arzenálů“.

Charakteristickým rysem vatikánské diplomacie v jaderných otázkách je, že držení jaderných zbraní, a to i pro účely odstrašování, je morálně špatné. Tuto zásadu arcibiskup Balestrero zdůraznil a poznamenal, že papež František nedávno znovu potvrdil nemorálnost výroby i držení jaderných zbraní. Arcibiskup dále uvedl, že Svatý stolec je znepokojen nak pokračujícím růstem vojenských výdajů souvisejících s jadernými zbraněmi, tak nárůstem rétoriky a hrozeb ohledně jejich možného použití.

Arcibiskup Balestrero následně představil tři pilíře, kterými chce Svatý stolec přispět do probíhající diskuse. Zaprvé je podle něj důležité uznat, že nešíření zbraní hromadného ničení a odzbrojení jsou kromě právních závazků také „etickou odpovědností vůči všem členům lidské rodiny“. Balestrero citoval papeže Františka, který při své návštěvě Nagasaki v roce 2019 řekl, že „mír a mezinárodní stabilita jsou neslučitelné s pokusy stavět na strachu ze vzájemného zničení nebo úplného zničení. Lze jich dosáhnout pouze na základě globální etiky solidarity a spolupráce.“

Za druhé arcibiskup Balestrero vyzval k upřímnému dialogu zaměřenému na snížení zásob jaderných zbraní na celém světě. A konečně arcibiskup dodal, že peníze vynaložené na jaderné zbraně by mohly být lépe využity na humanitární projekty. Z tohoto důvodu chtěl podle svých slov zopakovat dlouhodobý návrh Svatého stolce na zřízení celosvětového fondu pro boj s chudobou, který by byl financován z části peněz jinak vynakládaných na zbraně a další vojenské výdaje.

Na závěr svého projevu  arcibiskup Balestrero potvrdil pevné přesvědčení Svatého stolce, že svět bez jaderných zbraní je možný a nutný.

Zdroj:Vatican News, anglická sekce

Církev a společnost