V sídle Papežské akademie pro život se dnes konala prezentace dvou nových dokumentů, které se týkají dětí a dospívajících v době koronavirové pandemie. Svatý stolec v této souvislosti potvrdil svůj kladný postoj vůči očkování proti koronaviru v rámci probíhající očkovací kampaně určené nejmenším dětem.
„Svatý otec“, čteme ve stručném prohlášení vatikánského tiskového střediska, „definoval očkování jako akt lásky, protože jeho cílem je ochránit lidi před covidem-19. Nedávno také poukázal na nutnost zintenzivnit spolupráci v mezinárodním společenství, aby měl každý člověk rychlý přístup k očkovacím látkám, a to nikoli z pohodlnosti, ale kvůli spravedlnosti“.
Obsáhlou studii nazvanou „Pandemie a výchovné výzvy“ vypracovala zmíněná Akademie společně s Úřadem pro integrální lidský rozvoj a vatikánskou komisí Covid-19, autorem druhého dokumentu pod titulem „Děti jako nejzranitelnější oběti pandemie Covidu-19“ je již jmenovaná vatikánská komise.
Oba dokumenty se zamýšlejí nad tzv. „paralelní pandemií“, tedy dopadem covidu-19 na životy nezletilých, který se projevil jako psychosociální stres a zapříčinil různé patologické stavy s velmi různorodými důsledky v závislosti na věku, sociálních podmínkách a prostředí. Tato traumata je třeba zpracovávat skrze empatický dialog vedený v rodinách a místních společenstvích. Momenty takovéto diskuse jsou také příležitostí k tomu, jak dětem a mladistvým zprostředkovat důvěru ve vědu v době, kdy se objevuje nebezpečné popírání hodnoty vědeckého výzkumu. „Vytvoření účinných vakcín bylo také výsledkem sdílení nadnárodních vědeckých zkušeností a značných veřejných a soukromých finančních zdrojů, které zajistily, že očkování bylo bezplatné. To jsou typické prvky globalizovaného světa, které máme povinnost prezentovat jako přednosti a příležitosti“, připomíná Papežská akademie pro život a vyjmenovává čtveřici oblastí, kterým je třeba do budoucna věnovat zvýšenou pozornost: co nejširší otevření škol, pěstování rodinných vztahů, výchovu k univerzálnímu bratrství a předávání víry v Boha, který je Pánem života, což vyžaduje přehodnocení pastorační péče o nejmladší generace.
Dokument věnovaný dětem jako nejzranitelnějším obětem pandemie připomíná, že do konce letošního září ztratilo „více než 5 milionů dětí rodiče, prarodiče nebo jiného opatrovníka v důsledku covidu-19. To znamená, že každých 12 sekund přijde jedno dítě o rodiče nebo pečovatele. V příštích letech tyto ztráty pocítí další miliony dětí, které budou vystaveny zvýšenému riziku chudoby, absence rodinné péče, umístění do dětských domovů a omezeného přístupu ke vzdělání“. Tato situace vyžaduje součinnost vlád, organizací občanské společnosti a církve, které mají společně zmírnit rostoucí utrpení zranitelných dětí, vyzývá Papežská akademie pro život a naznačuje možnosti této sdružené akce: „podporovat spravedlivou distribuci vakcíny proti covidu-19; posilovat systémy, které podporují péči o děti v rodině; vyčlenit více rozpočtových prostředků na ochranu dětí; kombinovat peněžní transfery pro chudé s doplňkovými programy sociální pomoci; při opětovném otevření škol chránit děti, které zažily trauma“. Diecéze a farnosti by měly být připraveny rychle zasáhnout v případě, že jsou rodiny postiženy koronavirem, zajistit, aby děti postižené covidem-19 zůstaly v rodinné péči a přímo řešit nárůst násilí na dětech během koronavirové pandemie , doporučuje mimo jiné Papežská akademie pro život.