Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svatý stolec na COP29: Lhostejnost je spoluviníkem nespravedlnosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 11. 2024, 10.00
TiskTisk

Kardinál Pietro Parolin v projevu na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) jménem papeže Františka a Svatého stolce vyzývá k naléhavým opatřením v oblasti klimatu, spojuje ochranu životního prostředí s mírem, spravedlností a globální solidaritou a varuje, že lhostejnost přispívá k nespravedlnosti. COP29 probíhá od 11. do 22. listopadu 2024 v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu.

image:Image 65/source/orig/64526_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-2024-11-14t092756-198.jpeg
Vatican Media

Kardinál Pietro Parolin, který zastupuje Svatý stolec na konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku, zdůraznil, že „vědecké údaje, které máme k dispozici, nedovolují další odklady a jasně ukazují, že ochrana stvoření je jednou z nejnaléhavějších otázek naší doby a že je třeba uznat, že je úzce spjata se zachováním míru“.

V projevu jménem papeže Františka na 29. klimatické konferenci OSN (COP29) kardinál Parolin zdůraznil, že COP29 probíhá v kontextu „rostoucího zklamání z multilaterálních institucí a nebezpečných tendencí stavět zdi“. Připomněl, že individuální sobectví i sobectví mocenských skupin živí prostředí nedůvěry a rozdělení.

Kardinál dále varoval, že globalizace, která nás vzájemně sbližuje, nedokázala zajistit, abychom se cítili jako bratři a sestry. „Ekonomický rozvoj nezmenšil nerovnost,“ zdůraznil. "Naopak upřednostnil prioritu zisku a zvláštních zájmů na úkor ochrany nejslabších a přispěl k postupnému zhoršování problémů životního prostředí". Tento trend je třeba zvrátit, a aby se tak stalo, je nutné vytvořit kulturu úcty k životu a důstojnosti samotného člověka, „je třeba pochopit, že škodlivé důsledky životního stylu se týkají každého“.

Kardinál Parolin dále připomněl, že je třeba usilovat o nalezení řešení, která by dále nepodkopávala rozvoj a adaptační kapacitu mnoha zemí, které jsou již nyní zatíženy ochromujícím hospodářským dluhem. „Při diskusi o financování opatření v oblasti klimatu je důležité mít na paměti, že ekologický dluh a zahraniční dluh jsou dvě strany téže mince.“

V tomto světle kardinál zopakoval výzvu papeže Františka, v níž požádal bohatší státy, aby „odpustily dluhy zemím, které je nikdy nebudou schopny splatit“. Připomněl papežova slova, když řekl, že „více než o otázku velkorysosti jde o otázku spravedlnosti“.

Kardinál Parolin poté apeloval na nový globální finanční systém zaměřený na člověka, který by podporoval spravedlivý a udržitelný rozvoj, zejména pro zranitelné země, a vyzval COP29, aby podpořil politickou vůli k inkluzivnímu růstu.

V tomto úsilí kardinál Parolin zopakoval odhodlání Svatého stolce „zejména v oblasti integrální ekologie, vzdělávání a zvyšování povědomí o životním prostředí jako lidském a sociálním problému na všech možných úrovních“. Nemůžeme to „přecházet a dívat se jinam, lhostejnost je spoluviníkem nespravedlnosti“. Na závěr svého vystoupení vyzval všechny přítomné, aby si položili otázku: „Co mohu udělat já? Jak mohu přispět?"

„Dnes není čas na lhostejnost, nemůžeme si mnout ruce s odstupem a nezájmem. A to je skutečná výzva našeho století“, uzavřel kardinál Parolin.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Péče o stvoření Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou