Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svatý stolec ke Světové obchodní organizaci

Autor: Lisa Zengarini Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 6. 2022, 15.05
TiskTisk

Vatikánský stálý pozorovatel při Úřadu OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě ve svém projevu na 12. zasedání ministerské konference (M12) Světové obchodní organizace (WTO) vyzývá k obnovení spolupráce a solidarity, aby bylo možné překonat globální krize, kterým dnešní svět čelí.

image:Image 14/source/orig/13146_10129_0_844.jpeg

Svatý stolec znovu zdůraznil význam mnohostranného dialogu v obchodních otázkách a naléhavou potřebu komplexního přístupu založeného na podpoře společného dobra ve společném domě k řešení mnoha krizí, kterým dnes svět čelí, včetně pokračujících dopadů pandemie COVIDu-19, války na Ukrajině a změny klimatu.

Na tyto body kladl důraz vatikánský stálý pozorovatel při Úřadu OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě, arcibiskup Fortunatus Nwachukwu, během 12. zasedání ministerské konference (M12) Světové obchodní organizace (WTO).

Body projednávané na konferenci

Konference se znovu sešla v sídle organizace ve švýcarské Ženevě ve dnech 12.-16. června, pět let od svého posledního zasedání v argentinském Buenos Aires. Původně se měla konat od 30. listopadu do 3. prosince 2021, ale byla odložena v důsledku vypuknutí epidemie omikronové varianty COVIDu-19, která vedla k zavedení cestovních omezení a karanténních požadavků ve Švýcarsku a mnoha dalších evropských zemích.

Konference ministrů, které se účastní ministři obchodu a další vysocí úředníci ze 164 členů organizace, je nejvyšším rozhodovacím orgánem WTO a obvykle se schází každé dva roky, aby přijímala rozhodnutí o všech záležitostech v rámci některé z mnohostranných obchodních dohod.

Diskuse se zaměřily na reakci WTO na aktuální mimořádné události, včetně výjimky z patentu na vakcíny proti COVIDu-19, bezpečnost potravin a zemědělství, dotace na rybolov a reformu WTO.

Oživení WTO a jejího mnohostranného přístupu

Arcibiskup Nwachukwu ve svém vystoupení zdůraznil, že je zapotřebí naléhavě jednat s cílem revitalizovat WTO a její mnohostranný přístup, aby bylo možné čelit současným světovým výzvám v návaznosti na krizi COVIDu-19, kterou vážně zhoršila současná válka na Ukrajině, a poznamenal, že duch bratrství, který se znovu objevil na počátku pandemie, brzy ustoupil individualistickému přístupu, který se "promítl do hospodářských politik a ideologií, jež hájí absolutní autonomii trhu a finanční spekulace namísto snahy o společné dobro".

Spravedlivý mnohostranný obchodní systém

Zdůraznil proto klíčovou roli WTO při zajišťování spravedlivého mnohostranného obchodního systému, zejména pro nejméně rozvinuté země, a uvedl, že "volný obchod, který je součástí otevřeného mnohostranného obchodního systému založeného na pravidlech, zůstává nejsilnějším motorem růstu a rozvoje".

"Pouze mnohostranný obchodní systém nabízí státům možnost podílet se na rozvoji právně-ekonomického systému pro plnější porozumění mezi národy a pro sociální a hospodářský rozvoj, zejména nejchudších zemí. Chceme-li skutečně vybudovat zdravou světovou ekonomiku, je v tomto historickém okamžiku zapotřebí komplexní přístup založený na podpoře společného dobra ve společném domě se společnými horizonty."

Obchod a životní prostředí

Vatikánský pozorovatel dále hovořil o obchodu a životním prostředí, přičemž se konkrétně zmínil o potřebách nejméně rozvinutých zemí, které jsou odlišné od potřeb rozvinutých zemí. Arcibiskup Nwachukwu poznamenal, že obchodní politika má důsledný, ale omezený prostor pro přispívání k agendě globálního ekologického růstu a jeho řízení, a jako možnou cestu vpřed navrhl omezenou klimatickou výjimku z pravidel WTO pro obchod a životní prostředí v kombinaci s "doložkou o míru" pro spory týkající se environmentálních opatření rozvojových zemí souvisejících s obchodem.

"Naše úsilí musí zůstat pevné a my musíme zůstat neochvějní v našem závazku nenechat nikoho pozadu a vybudovat udržitelnější svět do roku 2030."

Práva duševního vlastnictví

S odkazem na současnou krizi způsobenou COVID-19 monsignor Nwachukwu zopakoval postoj Svatého Stolce, podle něhož by členské státy WTO měly spolupracovat na zajištění toho, aby práva duševního vlastnictví "nevytvářela žádnou překážku pro včasné dostupné a bezpečné lékařské produkty, včetně vakcín a léků, ani žádnou překážku pro rozšiřování výzkumu, vývoje, výroby a dodávek lékařských produktů nezbytných pro boj s COVIDem-19".

V této souvislosti uvedl, že Svatý stolec vítá formální i neformální jednání, která probíhala v uplynulých měsících ve snaze dospět ke kompromisnímu řešení aspektů duševního vlastnictví souvisejících s reakcí WTO na pandemii, nicméně upozornil, že "je nezbytné zajistit, aby byl jakýkoli kompromis účinný, komplexní a proveditelný".

"Přístup k základním lékům již nepředstavuje výzvu pouze pro nejméně rozvinuté a další rozvojové země, ale stává se stále naléhavějším problémem i pro rozvinuté země."

Rybolov

Dalším bodem projednávaným na zasedání M12 byla problematika rybolovu. Nigerijský prelát uvedl, že Svatý stolec vítá pokrok, kterého bylo po dvou desetiletích diskusí o této otázce dosaženo při dosahování konsensu ohledně dotací na rybolov, a znovu zdůraznil, že je třeba "přijmout konkrétní opatření pro disciplinovanou produkci a dotace na rybolov omezující vývoz, jakož i dotace, které přispívají k nadměrnému rybolovu a nezákonným, nehlášeným a neregulovaným rybolovným činnostem, a zároveň zajistit vynětí nejméně rozvinutých zemí z jakýchkoli závazků na snížení, které nejsou v souladu s úrovní jejich socioekonomického rozvoje".

Zemědělství

Závěrem arcibiskup Nwachukwu zmínil diskuse o dohodě o zemědělství a uvedl, že Svatý stolec považuje odstranění jejích stávajících omezení, nerovnováhy a asymetrie za "prioritu ve světle imperativu práva na potraviny".

"Integrace rozvojových a nejméně rozvinutých zemí do globálních potravinových hodnotových řetězců je klíčovým požadavkem pro zajištění potravinové bezpečnosti a hospodářského rozvoje v dnešním globalizovaném světě."

Ničivé dopady války na Ukrajině

V této souvislosti vyjádřil Svatý stolec hluboké znepokojení nad ničivými dopady nárůstu cen potravin a surovin na nejchudší země v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu, který podle něj "hrozí vyvolat nové napětí sociálního charakteru v důsledku nedostatku potravin, zejména pro nejchudší vrstvy obyvatelstva".

V závěru svého prohlášení vatikánský pozorovatel zopakoval výzvu Svatého stolce k "obnovené spolupráci a solidaritě inspirované smyslem pro lidské bratrství". "Pokud se nám nepodaří předložit ambiciózní smysluplnou agendu pro období po skončení summitu M12, neztratíme jen další příležitost, ale nevyhnutelně bude zpochybněna úloha a důvěryhodnost samotné WTO," uzavřel.

Přeložil: Petr Vacík

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Stromu zbývá naděje
Stromu zbývá naděje Tomáš Halík
Cena: 233 Kč
image:Image Každé dítě potřebuje slyšet evangelium prakticky a názorně
Každé dítě potřebuje slyšet evangelium prakticky a názorně Manuela Jungová
Cena: 224 Kč
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
Cena: 89 Kč
image:Image Bůh v karanténě
Bůh v karanténě Nicholas Thomas Wright
Cena: 89 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou