Svatý stolec ve třech vystoupeních na půdě OSN znovu zdůraznil význam přijetí osob prchajících z Ukrajiny a rizika, kterým čelí více než sedm milionů dětí. Dialog je stále možný, ale musí se uskutečnit rychle.
„Pomysleme na tragické utrpení matek, které prchají se svými dětmi, na rodiny, které jsou rozděleny. Pomysleme na děti bez doprovodu a starší lidi, kteří byli vyhnáni ze svých domovů“, s těmito slovy a s ohledem na válku na Ukrajině vystoupil stálý zástupce Svatého stolce v Ženevě na 83. stálém zasedání Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, které bylo svoláno do Švýcarska, aby informovalo o situaci v Evropě.
„Svatý stolec nadále sleduje konflikt s hlubokým utrpením a velkým znepokojením“, čteme ve vatikánském prohlášení. „Papež František poslal na pomoc ukrajinskému obyvatelstvu zdravotnický materiál a chtěl být přítomen mezi těmi, kteří v této zemi trpí, setkal se s uprchlíky prostřednictvím misí kardinála Krajewského, kardinála Czerného a díky pomoci mnoha katolických organizací“. Svatý stolec poté znovu vyjádřil vděčnost zemím sousedícím s Ukrajinou, zejména Polsku, „za velkorysost, kterou projevují při přijímání lidí v nouzi jako skutečná rodina národů“.
Kromě toho Svatý stolec znovu zdůrazňuje, že je „naléhavě nutné vytvořit a podporovat humanitární koridory a bezpečné průchody“. To je „nesmírně důležité pro záchranu životů a také na ochranu a prevenci zneužívání zločineckými organizacemi, které mohou zneužít zranitelnosti mnoha lidí a zapříčinit tak ještě více obětí spojených s obchodováním s lidmi“. Na výroční rozpravě o právech dětí na 49. zasedání Rady pro lidská práva bylo zejména připomenuto, že eskalace války na Ukrajině „představuje bezprostřední a rostoucí hrozbu pro životy a blahobyt nejméně 7,5 milionu dětí, z nichž mnohé již opustily své domovy nebo dokonce své země“. Mezinárodní společenství má proto morální povinnost poskytnout jim a jejich rodinám krátkodobou i dlouhodobou pomoc. „Je proto naprosto nezbytné podporovat uprchlíky, kteří utíkají z konfliktních oblastí, mimo jiné zjednodušením postupů pro slučování rodin, aby se k nim všichni, kdo mají rodinné příslušníky v jiných zemích, mohli snadno, bezpečně a včas dostat“.
„Absurdní tragédie konfliktů po celém světě musí být zastavena“, zdůraznila vatikánská diplomacie před Skupinou vládních expertů pro autonomní smrtící zbraňové systémy, jejichž strašlivé a nepředvídatelné důsledky pro stabilitu a mír byly znovu připomenuty. Jak bylo vyzdviženo v závěru prohlášení pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, „Svatý stolec chce obnovit výzvu papeže Františka k odmítnutí války jako prostředku k řešení sporů“. „Je důležité vrátit se k jednání dříve, než bude pozdě, protože dialog je stále možný, ale čím déle se bude odkládat, tím větší budou ztráty, zejména pokud jde o lidské životy, a tím více se bude nepřátelství stupňovat a snahy o usmíření budou obtížnější“.
Přeložila: Jana Gruberová