Svatý Šarbel Machlúf, libanonský světec, který spojil Východ a Západ

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace24. 7. 2024, 9.49

Církev si připomíná 24. července svatého Šarbela Machlúfa, libanonského kněze, asketu a řeholníka, který patřil k maronitské katolické církvi – východní církvi z 5. století. Svatý Šarbel byl po několika staletích prvním východním světcem, který byl kanonizován. Ve španělsky mluvících zemích, zejména v Mexiku, patří k nejoblíbenějším světcům.

image:Image 60/source/orig/59510_sancharbel-encuentra-com.jpg
Foto: encuentra.com

Svatý Šarbel se narodil 8. května 1828 v Beqakafře v Libanonu. Ve třech letech osiřel a zůstal ve výhradní péči své matky. Ta se znovu provdala za maronitského kněze (v maronitském ritu se kněží smějí ženit), který měl na světce velmi pozitivní vliv. Rodina Machlúfova se vyznačovala vírou a zbožností – dva z Šarbelových strýců byli poustevnickými mnichy. Díky tomu mohl světec vyrůstat v náboženském prostředí, obklopen skutečnou spiritualitou. Ve 23 letech Šarbel opustil matčin domov a vstoupil jako kandidát do kláštera Panny Marie v Mayfouqu, kde později přijal jméno slavného syrského mučedníka Šarbela.

Mladý mnich složil slavnostní sliby v roce 1853 a o několik let později, v roce 1859, byl vysvěcen na kněze a vstoupil do řeholního řádu pod patriarchátem Pavla I. Petra Masada (maronitský patriarcha Antiochie od roku 1854 až do své smrti v roce 1890). Otec Šarbel byl téměř okamžitě poslán do kláštera svatého Marona v Annayi, který se nachází v libanonských horách v nadmořské výšce 1067 metrů.

Šarbel žil u svatého Marona patnáct let a stal se příkladným mnichem, věnoval se modlitbě, apoštolátu a duchovnímu studiu. Až po letech objevil povolání k životu v samotě a začal žít jako poustevník. Vzhledem ke svému kanonickému postavení potřeboval na poustevnický život zvláštní povolení. Dlouho očekávané povolení světec obdržel 13. února 1875.

Od tohoto dne až do své smrti v roce 1898 se svatý Šarbel věnoval askezi, pokání, manuální práci a modlitbě. To zahrnovalo režim modlitby liturgie hodin (v sedmi různých denních dobách) a samozřejmě každodenní mši svatou. Svatý Šarbel jedl jen jednou denně a většinu času trávil v tichu. Nakonec své hodiny rozjímání přerušoval, aby mohl přijmout četné návštěvníky, které přitahovala jeho pověst moudrosti a svatosti. Přicházeli lidé ze všech společenských vrstev, kteří hledali duchovní radu, příslib modlitby nebo přímo zázrak. Prostřednictvím Šarbelových modliteb se událo mnoho zázraků. K zázračným uzdravením docházelo mezi těmi, kdo k němu přicházeli.

Svatý Šarbel zemřel 24. prosince 1898. Papež Pavel VI. ho blahořečil 5. prosince 1965 při ukončení Druhého vatikánského koncilu. O několik let později, 9. října 1977, ho papež Pavel VI. kanonizoval během oslav světové biskupské synody.

Úcta ke svatému Šarbelovi se rozšířila v Libanonu i za jeho hranicemi, a to i ve velmi vzdálených územích s velmi odlišnými kulturními formami. Důkazem toho je zvláštní a silná úcta, které se těší v Mexiku a dalších částech Latinské Ameriky. V tomto smyslu se svatý Šarbel stal velmi reálným „mostem“ mezi Východem a Západem, spojnicí, kterou poskytl Duch Svatý.

Úcta ke svatému Šarbelovi v Mexiku je opravdu výjimečná. Z velké části za to může maronitské přistěhovalectví do této země, které začalo v 19. století, a také pozoruhodný počet zázraků připisovaných přímluvě libanonského světce. Ty si zaslouží zvláštní zmínku: církev jich údajně zaznamenala a prozkoumala více než dvě desítky tisíc. Některé z nich měly dokonce mediální ohlas.

Svatý Šarbele Machlúfe, oroduj za nás!

Zdroj: Aciprensa

Maria a svatí

image:Image O extázi. Výběr z listů
O extázi. Výběr z listů Marie Magdaléna de Pazzi
image:Image Svatý Mikuláš
Svatý Mikuláš Gerardo Cioffari
image:Image Běžte za Josefem!
Běžte za Josefem! Pavel Ambros
image:Image Raději smrt než hřích