V projevu k účastníkům Mezinárodního kongresu o službě mládeži ve Vatikánu papež František uvedl, že rozlišování znamená být pravdivý‘ před sebou samým, před druhými a před Bohem. Českou republiku na tomto setkání reprezentovali zástupci Sekce pro mládež ČBK, P. Roman Kubín a David Fendrych.
V sobotu 25. května přijal papež František účastníky Mezinárodního kongresu o službě mládeži, který pořádalo vatikánské Dikasterium pro laiky, rodinu a život. Setkání se zúčastnili mladí lidé a delegáti biskupských konferencí, sdružení a různých církevních hnutí. Českou republiku reprezentovali pracovníci Sekce pro mládež ČBK, její ředitel P. Roman Kubín a David Fendrych.
S myšlenkou na Jubileum mládeže v červenci 2025 a Světové dny mládeže v Soulu 2027 papež vyjádřil naději, že tyto dvě světově významné události by mohly pomoci mnoha mladým lidem, včetně těch, kteří běžně do kostela nechodí, aby se setkali s Ježíšem. Při přípravách na tyto akce papež doporučil pracovníkům s mládeží, aby byli pozorní ke každodennímu životu, ke službě „malých kroků, malých čísel, prostých slov a činů, každodenních rozhodnutí".
Podle papeže, který brzy svatořečí mileniála Carla Acutise, se tyto méně viditelné zážitky hluboce dotýkají srdce a přinášejí trvalé ovoce v průběhu času. „Nechci dělat reklamu svým dílům, ale přečtěte si Gaudete et exsultate!“, dodal papež s odkazem na svou apoštolskou exhortaci z roku 2018 o svatosti každodenního života.
Papež také vyzdvihl duchovní rozlišování, jemuž se podle něj musí učit především pastorační pracovníci – kněží a řeholníci, katecheté i mladí lidé, kteří pracují s mladými lidmi „Rozlišování je umění, které se nedá zvládnout improvizovaně, ale musí se prohlubovat, zakoušet a žít," řekl Svatý otec. „Pro mladého člověka je mít někoho, kdo je schopen rozlišovat, jako najít poklad. Na cestě víry a objevování vlastního povolání pomáhá moudrý průvodce vyhnout se mnoha chybám, mnoha naivitám, mnoha okamžikům zmatení a 'paralýzy'.“
Papež vysvětlil, že rozlišování musí být synodální, osobní a zaměřené na pravdu. V první řadě má být synodální, protože dnes převládá individualismus. Když lidé všechno kategorizují podle kritérií „líbí/nelíbí“, je to podle něj „škaredý individualismus“. „V praxi rozlišování církev vedle sebe staví bratry a sestry ve víře, abychom kráčeli po cestě společně, ne sami. Náš vnitřní růst se tak stává mnohem bohatším.“
Rozlišování je zároveň záležitostí personální. „V našem světě je vše normalizované a homogenní. Mladí lidé však potřebují být doprovázeni jeden po druhém. Každý z nich je jedinečný a nenahraditelný. Každý si zaslouží, aby mu bylo nasloucháno, aby mu bylo porozuměno a aby mu bylo poraděno podle jeho věku, lidské a duchovní zralosti.“
Nakonec papež posluchačům připomněl, že rozlišování je zaměřeno na pravdu. „Ve společnosti otrávené fake news, kde jsou osobní profily často upraveny nebo zfalšovány, kde si lidé vytvářejí alternativní identity, představuje rozlišování pro mladé lidi cestu k autenticitě: způsob, jak se vymanit z umělých identit a objevit svou pravou identitu. Rozlišování znamená být „skutečný“: před sebou samým, před druhými a před Bohem.“
Papež František na závěr zdůraznil, že je důležité nadále naslouchat mladým lidem. Mělo by se podle něj jednat o skutečné naslouchání, nikoliv o polovičaté. „Mladí lidé by měli být posilnění, zapojeni do dialogu, do plánování aktivit, do rozhodování,“ zdůraznil papež. „Měli by pocítit, že jsou aktivní a plnohodnotnou součástí života církve.“
Zdroj: Vatican News, anglická sekce