Svatý otec v poselství pro Katholikentag: Pracujte na míru modlitbou a dialogem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 5. 2024, 11.54

Ve středu 29. května začal v Erfurtu 103. ročník německých Katolických dnů (Katholikentag), které potrvají do 2. června. Papež František ve svém poselství vybízí účastníky, aby vírou, dialogem a činy podporovali mír a spravedlnost a bojovali tak proti extremistickým ideologiím. Na této akci jsou také přítomni zástupci z českých a moravských diecézí.

image:Image 58/source/orig/57557_whatsapp-image-2024-05-30-at-12-06-44-2.jpeg
Fotografie stánku českých a moravských diecézí na Katolických dnech v Erfurtu
Foto: Michaela Benýšková

Katolické dny, které se konají každý druhý rok střídavě v různých městech, znamenají v Německu tradici sahající až do roku 1848 a patří k největším a nejvýznamnějším společenským událostem v zemi. Setkávají se na nich laičtí katolíci, ale také političtí a náboženští představitelé z Německa i zahraničí, aby se společně upevnili ve víře a diskutovali o tématech, která mají dopad (nejen) na německou společnost. Do programu se zapojuje tradičně i církev z ČR a využívá této příležitosti nejen k prezentaci církevních památek ale i svých aktivit. Více jsme psali zde

Motto zvolené pro letošní ročník zní: „Pokojným lidem patří budoucnost“. Papež František ve svém poselství pro německé Katolické dny vysvětlil, že tato slova z 37. žalmu nám říkají, že pokoj je zaslíben těm, kdo jsou spravedliví a důvěřují Hospodinu. Nicméně lidstvo v historii nevěřilo v Boha, a to vedlo k disharmonii a utrpení. „Člověk už nenakládá se stvořením podle Stvořitelových záměrů, ale zneužívá ho a špatně s ním zachází pro své sobecké ambice po moci a zisku. Tak přišlo na svět utrpení a smrt.“

Svatý otec poznamenal, že mnoho lidí, zejména mladých, dnes cítí potřebu změny směru a tuší, že ve světě není něco v pořádku: „Právě to bylo Ježíšovým posláním. Přeorientovat člověka na Boha a spolu s tím obnovit a uzdravit jeho vztah k bratřím, ke stvoření a v neposlední řadě k sobě samému. Ježíš přinášel mír tím, že dával naději a poukazoval na nespravedlnosti, které často převracely lidské hodnoty. Příkladem jeho míru, který se zrodil z lásky a oddanosti, je kříž a jeho zmrtvýchvstání, symbolizující, že člověk míru má budoucnost. Pokoj, který Kristus přináší, se stává viditelným, když dává lidem novou naději v těžkých dobách."

Křesťané jsou proto povoláni pokračovat v Ježíšově poslání tím, že budou pomáhat lidem na okraji společnosti a zapojovat se do veřejného života, aby zlepšili jejich životní podmínky, a dát hlas těm, kterým není nasloucháno, protože, jak papež zopakoval, bez spravedlnosti nemůže být mír.

Papež František odsoudil rostoucí antisemitismus, rasismus a další extremistické a násilné ideologie, které stále více ohrožují základní lidská práva v Evropě i mimo ni. Znovu zdůraznil, jak jsou morální, sociální, ekonomické a politické problémy, kterým dnešní svět čelí, úzce propojené, a proto vyžadují kolektivní řešení prostřednictvím širokého dialogu napříč všemi úrovněmi společnosti. Poznamenal, že Katholikentag poskytuje platformu pro takové diskuse: „Starost o přírodu, spravedlnost vůči chudým, angažovanost ve prospěch společnosti, ochrana života a rodiny, obrana důstojnosti každého lidského života, jakož i vnější a vnitřní mír jdou ruku v ruce.“

V poselství Svatý otec zvláště oceňuje, že místo konání podporuje ekumenický a mezináboženský dialog, který je nezbytný pro budování mírové budoucnosti. S poznámkou, že motto akce nabízí povzbuzení k následování této cesty, papež František v závěru vyzývá účastníky k modlitbě za mír a za sebe navzájem a vyjadřuje přání, aby se setkání stalo časem velkého duchovního obohacení.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Život z víry Ekumenismus Církev a společnost