Svatý Lukáš Evangelista, patron lékařů a umělců

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace18. 10. 2024, 10.06

18. října si připomínáme sv. Lukáše Evangelistu, autora třetího z evangelií a Skutků apoštolů. Díky Lukášovu vyprávění o Ježíšově životě, zaznamenanému v jeho evangeliu, se křesťané mohou dozvědět více o jedné z nejdůležitějších postav Nového zákona, Panně Marii, Matce Boží.

image:Image 64/source/orig/63396_rcxfkegi.jpg
Wikimedia Commons

Lukáš zaznamenal mnohem více z Mariina života než kterýkoli z ostatních evangelistů. Možná je to dáno jeho blízkostí k apoštolu Janovi, který se o Matku Boží staral na žádost samotného Ježíše (Jan 19,27).

Sv. Lukáš se narodil v Antiochii, jeho jméno odkazuje na oblast, která je dnes součástí Itálie, Lukánii, a zřejmě souvisí s řeckým slovem Leukos, které znamená „bílý“ nebo „světlý“. Na víru v Ježíše Krista se obrátil kolem roku 40 a je známo, že Pána osobně neznal, ale znal sv. Pavla, jehož byl žákem. Lukáš byl vzdělaný člověk - na rozdíl od většiny apoštolů. Lukáš ve svém evangeliu vyzdvihuje ty, kdo trpí na těle nebo na duši, zejména chudé a kající hříšníky. Neustále také připomíná potřebu modlitby. Je jediným autorem Nového zákona, který nebyl židovského původu a jehož spisy mohly přinést radostnou zvěst pohanským národům. Lukáš totiž používal koiné řečtinu, tedy vedle latiny nejrozšířenější variantu řeckého jazyka starověku.

Detaily jeho života po smrti Petra a Pavla nejsou známé. Diskutuje se o tom, zda zemřel jako mučedník, nebo zda zemřel na stáří. Existuje tradice podle níž byl Lukáš umučen spolu s apoštolem Ondřejem v zemi Patras v římské provincii Achaia. Podle téže tradice Lukáš zemřel oběšením na stromě.

Lukáš bývá zobrazován s knihou v ruce vedle býka nebo vola. Svatý Lukáš je patronem lékařů, chirurgů, řezníků, knihařů, sochařů, notářů a umělců.

Zdroj: Aciprensa

Maria a svatí

image:Image Chvalte a dobrořečte
Chvalte a dobrořečte