Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svatý Kalist, otrok, který se stal papežem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace14. 10. 2024, 10.51
TiskTisk

Dne 14. října si připomínáme památku mučedníka Kalista (Řím, asi 155 - asi 222), šestnáctého papeže katolické církve. Jeho pontifikát zahrnoval období od roku 217 do roku 222.

image:Image 64/source/orig/63128_5080579818-3a67f02812-o.jpg

Kalist byl prvním papežem „propuštěncem“; což znamená, že část svého života prožil jako otrok - byl podroben těžké práci v dolech. Přesto nakonec získal svobodu - pravděpodobně za ni zaplatil podle tehdejších zvyklostí. Jakmile byl svobodný, věnoval se naplno službě křesťanské komunitě.

Svatý Zefyrinus, jeho předchůdce na Petrově stolci, ho učinil svým důvěrníkem a svěřil mu péči a správu katakomb, podzemních hřbitovů, které sloužily také jako útočiště v dobách pronásledování.

Pod Kalistovou správou byly katakomby rozšířeny na čtyři patra do hloubky a více než 20 kilometrů chodeb. Dnes jsou takzvané „Kalistovy katakomby“ jednou z nejvýznamnějších historických památek města Říma. Jsou v nich uloženy ostatky papežů, mučedníků a světců.

V roce 217, po smrti papeže sv. Zefyrina, byl Kalist zvolen nejvyšším pontifikem. Během svého pontifikátu snášel tvrdý odpor části církve vedené Hippolytem, který byl proti tomu, aby byli na kněze vysvěceni muži, kteří za sebou zanechali těžké hříchy, jako je mnohoženství nebo konkubinát, a to i v případě, že veřejně požádali o odpuštění a obrátili svůj život ke Kristu. Kalist se pokoušel Hippolyta přesvědčit, ten byl dalek toho, aby změnil svůj postoj, a jako poslední pokus obvinil Kalista, že je šiřitelem herezí o Trojici, nicméně byl ve své snaze Kalista zneuctít neúspěšný.  Kalist se stal obětí pronásledování křesťanů, byl uvězněn v žaláři bez jídla a světla a čekal na smrt. Když po několika týdnech otevřeli jeho celu, našli ho klidného a zdravého. Tradice dodnes uchovává svědectví o slovech, která pronesl k těm, kdo přišli pro jeho mrtvolu: „Přivykl jsem svému tělu trávit dny a týdny bez jídla a pití, a to z lásky ke svému příteli Ježíši Kristu, takže nyní mohu bez zoufalství vzdorovat.“ Císařská autorita tedy nařídila, aby papež, protože nezapřel svou víru, byl vhozen do hluboké jámy a ústí jámy bylo zasypáno hlínou a sutí. Svatý Kalist tam zemřel, pohřben zaživa. Dnes je známo, že nad touto studnou stojí kostel Santa Maria in Trastevere. Svatý Kalist byl po sv. apoštolu Petrovi druhým papežem, který podstoupil mučednickou smrt.

Zdroj: Aciprensa

Focusy

Maria a svatí

Mohlo by vás zajímat

image:Image O mocném působení sv. Šarbela
O mocném působení sv. Šarbela Matúš Marcin
Cena: 40 Kč
image:Image Svatý Tomáš pro začátečníky
Svatý Tomáš pro začátečníky Jean-Pierre Torrell
Cena: 175 Kč
image:Image Vzpoura v Assisi
Vzpoura v Assisi Oldřich Selucký
Cena: 314 Kč
image:Image O pravé mariánské úctě
O pravé mariánské úctě Sv. Ludvík Maria Grignion
Cena: 233 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou