Svatý Bartoloměj, ďáblem obávaný apoštol

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace24. 8. 2024, 11.30

24. srpna slaví katolická církev svátek svatého apoštola Bartoloměje, v Bibli známého také jako Natanael. Apoštol byl obdařen zvláštními dary, které způsobovaly, že jeho přítomnost naháněla hrůzu a strach démonům.

image:Image 61/source/orig/60725_san-bartolome-230824.jpg
Wikimedia Commons

Svatý Bartoloměj kázal v Indii a podle dominikána bl. Jacquese de La Voragine se po příchodu do Indie vydal do chrámu Astarothu. Nemocní věřili, že je modla v chrámu uzdravuje, ale ve skutečnosti byl uvnitř obrazu démon, který je klamal.

Jen co se Bartoloměj v chrámu objevil, démon přestal působit zlo a mnoho nemocných lidí odešlo hledat „polepšení“ do jiného města, kde byl uctíván bůh Berith. Ptali se tohoto „božstva“, co se děje s Astarothem, a démon, který tam žil, jim odpověděl, že jeho společník je po příchodu Bartoloměje spoután ohnivými řetězy a mlčí. Na jejich naléhání, aby jim prozradil identitu toho muže, který démona spoutal,  jim zlý duch popsal, že je to „přítel všemohoucího Boha“, který již 26 let nosí bílé roucho s bílým pláštěm. Naznačil také, že Bartoloměj je stále ve společnosti andělů, „kteří mu brání, aby se unavil bez ohledu na to, kolik toho nachodí nebo zda pocítí hlad či žízeň“. Upozornil je také, že ví, co se stane, protože rozumí všem jazykům a i nyní poslouchá, co jim říká. Upozornil je, že se s ním setkají jen tehdy, když si to Bartoloměj bude přát, a požádal je, aby ho prosili, aby do jejich města nepřicházel. Ďábel se chtěl vyhnout tomu, aby ho apoštolovi andělé zneškodnili. Nemocní se vydali Bartoloměje hledat, ale nenašli ho.

Jednoho dne Bartoloměj vyhnal z těla nemocného démona. Dozvěděl se o tom král a požádal, aby k němu Bartoloměje přivedli. Apoštol se vydal na královský dvůr a uviděl, že králova dcera je v řetězech. Přikázal ji propustit s tím, že démona, který ji sužoval, bezpečně spoutal. Když byla dívka osvobozena z okovů, uzdravila se.

Vypráví se, že jednou byl světec svědkem pohanské bohoslužby v chrámu poblíž paláce a démon v pohanské modle začal křičet v mukách, protože byl spoután do řetězů. Bartoloměj mu přikázal, aby odešel a on poslechl. Světec se začal modlit a všichni přítomní nemocní se uzdravili. Zjevil se anděl a ukázal lidem démona, který je oklamal. Byla to jakási temná příšera, která měla ruce svázané za zády ohnivými řetězy. Anděl ďáblovi řekl, že ho za poslušnost apoštolovi propustí, ale že musí zůstat na poušti až do konce časů. Nakonec zlý duch s křikem odešel, zatímco král, jeho rodina a všichni lidé, kteří to viděli, byli pokřtěni.

Zdroj: Aciprensa

Maria a svatí