Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Svatý Antonín, otec poustevníků

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace17. 1. 2025, 9.34
TiskTisk

Svatý Antonín, opat, jehož památku si církev připomíná 17. ledna, je symbolem hluboké víry a duchovního boje. Opustil vše, aby následoval Boha, se stal zakladatelem poustevnického života a inspirací pro celé generace věřících. Svým příkladem nás učí, jak čelit pokušením, posilovat duchovní odolnost a nacházet radost v každodenním službě Bohu.

image:Image 67/source/orig/66531_anthony-the-great-coptic-icon-19-20-c-priv-coll-6c685f.jpg
Wikimedia Commons

Dne 17. ledna slaví církev památku svatého Antonína, opata, jednoho z nejvýznamnějších zakladatelů poustevnického a monastického života. Narodil se v polovině 3. století ve středním Egyptě a od mládí se vyznačoval hlubokou vírou a oddaností k Bohu. Ve svých 20 letech, po smrti svých rodičů, se rozhodl rozdat veškerý svůj majetek chudým a vydal se na poušť, aby tam v samotě a modlitbě žil podle evangelia.

Svatý Antonín se stal duchovním vůdcem a „otcem“ poustevníků. Jeho život na poušti nebyl pouze cestou osobní askeze, ale i bojovým polem, kde se potýkal s ďábelskými pokušeními. K těmto duchovním bojům se vážou i časté obrazy jeho zápasu s démony, které se objevují v mnoha středověkých výjevech. Tato období temnoty, kdy se cítil odloučený od Boha, byla součástí jeho duchovní cesty, která vedla k vnitřní síle a hlubokému spojení s Bohem.

I když Antonín strávil většinu svého života v samotě pouště, jeho vliv přesahoval hranice poustevnického života. Na výzvu svého duchovního otce, svatého Atanáše, se Antonín zapojil do obrany víry, když vystoupil proti ariánským herezím v Alexandrii. Byl uznávaný jako léčitel a zázračný muž, který měl dar uzdravování a schopnost vyhánět démony.

Po své smrti, která nastala kolem roku 356, byl svatý Antonín považován za jednoho z největších svatých Egypta. Místo jeho hrobu zůstal dlouho tajemstvím, jak si to přál, ale jeho tělo bylo nakonec přeneseno do Alexandrie a později do Cařihradu, odkud se dostalo i do Francie.

Svatý Antonín je dnes patronem řady řemesel, mezi které patří rytíři, řezníci, tkalci, cukráři a dokonce i hrobníci. Jeho atributy – hůl ve tvaru T, prase, jeskyně a zvonek – nám připomínají jeho asketický život, duchovní zápasy a oddanost Božímu poslání.

Antonínovo poselství o víře a vytrvalosti v modlitbě zůstává aktuální i dnes. Vyzývá nás, abychom i v těžkých časech neztráceli naději, ale s pokorou a odevzdaností se spolehli na Boha a nacházeli sílu v modlitbě.

Zdroj: Catholica, redakčně upraveno 


Focusy

Maria a svatí

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zázraky otce Pia
Zázraky otce Pia Renzo Allegri
Cena: 314 Kč
image:Image Svatá Filoména
Svatá Filoména Libor Rösner
Cena: 198 Kč
image:Image Tisíce různých cest
Tisíce různých cest Bruno Dolif
Cena: 269 Kč
image:Image Toužím uhasit svou žízeň
Toužím uhasit svou žízeň Jan od Kříže, Miloslav Uličný
Cena: 170 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou