Svátek Narození Panny Marie

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace8. 9. 2024, 11.30

8. září slavíme svátek Narození Panny Marie, Ježíšovy Matky. Tento svátek se na východě slaví od 5. století, zatímco na západě byl zaveden později, asi v 7. století. V Římě se svátek slavil procesím, při kterém se recitovaly litanie k Panně Marii a které končilo v bazilice Santa Maria Maggiore.

image:Image 62/source/orig/61474_birth-of-st-mary-in-santa-maria-novella-in-firenze-by-domenico-ghirlandaio.jpg

Je sice pravda, že v evangeliích nenajdeme žádné další informace o Mariině narození, ale díky tradici se k nám dostaly některé důležité skutečnosti. Například je velmi pravděpodobné, že se narodila v Betlémě; i když v jiných křesťanských tradicích, například řecké nebo arménské, se předpokládá, že Mariiným rodištěm byl Nazaret.

Již v 5. století existovala v Jeruzalémě svatyně zasvěcená Matce Boží, která se nacházela vedle „Piscina Probática“ (tůně Bethesda, kde Ježíš uzdravil ochrnutého). Tato svatyně byzantského původu byla nejednou zničena a znovu postavena. Na počátku 12. století byl na tomto místě postaven dnešní románský kostel svaté Anny, který podle tradice stojí na zbytcích domu, v němž se měla narodit Panna Maria a žít se svými rodiči, svatými Jáchymem a Annou.

Jan Damašský (675-749) ve své homilii, kterou pronesl před několika staletími v bazilice svaté Anny v Jeruzalémě, poznamenal: „Máme velmi pádné důvody uctívat narození Matky Boží, skrze kterou se obnovilo celé lidské pokolení a smutek první matky Evy se proměnil v radost.“

Zdroj: Aciprensa

Maria a svatí