Díky iniciativě UNESCO se poselství svaté Terezie od Dítěte Ježíše dostane do nového prostředí, a také k nevěřícím - poznamenává rektor svatyně v Lisieux. Připomeňme, že na žádost Francie a s podporou Itálie a Belgie zařadila Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu 150. výročí narození karmelitánské světice na svůj seznam výročí, která se budou slavit v příštích dvou letech.
Tímto způsobem se paradoxně naplňuje jeden ze snů svaté Terezie, která chtěla, aby evangelium dosáhlo, jak napsala, "až na nejvzdálenější ostrovy". Jak říká P. Olivier Ruffray, odpovídá to vlastně papežově pobídce k vycházení na periferie. Díky tomu, že výročí jejího narození bude propagovat OSN, dosáhne poselství sv. Terezičky také k lidem mimo církev, na periferii.
Rektor svatyně v Lisieux v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas přiznává, že UNESCO oceňuje především literární odkaz světce. Její díla totiž vyšla v 80 zemích světa a měla obrovský vliv na miliony věřících, říká pro Vatikánský rozhlas o. Ruffray:
“Svatá Terezie z Lisieux nese poselství míru a lásky, které je určeno všem lidem. Povzbuzuje k lásce. Věřím, že žádný z národů, které přijaly pouť relikvií svaté Terezie, nebyl zklamán. Svatá Terezie je ve světě známá především díky tomu, co napsala. Rozšířený je její vlastní životopis "Dějiny duše", ale také 270 dopisů a 54 básní. Ve svých spisech nás povzbuzuje, abychom se ponořili do hloubi svého srdce. Vede nás po cestách míru a lásky. Svatý Jan Pavel II. ji v roce 1997 prohlásil za učitelku “vědy o lásce”. Svatá Terezie nás vyzývá, abychom do našeho světa vnášeli lásku. Sám papež František ji cituje v Laudato si', když říká, že pokoj ve světě často začíná úsměvem a podanou rukou.”
(job)