Dnes, 13. prosince, slaví církev svátek svaté Lucie ze Syrakus, křesťanské mučednice, která žila na přelomu 3. a 4. století. Od středověku je uznávána jako ochránkyně či patronka zraku. Tato úcta vychází ze starobylé tradice, podle níž jí měli kati za trest, že hlásala Krista, vytrhnout oči. Lucie zemřela během velkého pronásledování za dob císaře Diokleciána.
Svatá Lucie se narodila v sicilských Syrakusách (Itálie) do vysoce postavené rodiny. Po smrti otce se Lucie obrátila k Pánu Ježíši, aby ji utěšil a dodal jí sílu čelit zármutku. Přijala Boha za svého otce a ochránce a na oplátku mu tajně slíbila věčné panenství. Její matka Eutychia, která o dceřině rozhodnutí nevěděla, ji však nabídla k sňatku mladému pohanovi. Lucie doufala v matčino obrácení a když Eutychia začala trpět krvotokem, poradila jí Lucie, aby se šla modlit ke hrobu svaté Agáty Katanské a prosila o uzdravení. Lucie tajně doufala, že pokud by se stal zázrak a matka byla uzdravena, možná by sňatek zrušila.Bůh prosby vyslyšel, Eutychia byla uzdravena a plánovanou svatbu skutečně zrušila.
Když se to dozvěděl Luciin nápadník, rozzuřil se a udal ji. Bylo to v době Diokleciánem zahájeného Velkého pronásledování (302-311). Císař Lucii pohrozil smrtí, pokud od své víry neupustí. Lucie na tuto hrozbu odpověděla: „Je zbytečné naléhat. Nikdy mě nemůžete odvrátit od lásky k mému Pánu Ježíši Kristu“. Nato ji císař přikázal odvést do nevěstince. Světice se mu vysmála slovy: „Tělo je poskvrněno jen tehdy, když s tím duše souhlasí.“ Přestože se stráže pokusily Lucii do nevěstince odvléct, nepodařilo se jim to. Lucie se zdála být připoutána k zemi. Nakonec byla popravena a před smrtí jí byly vydloubnuty oči.
Ve středověku, tedy v období, kdy úcta k Lucii sílila, ji lidé začali prosit o přímluvu proti očním chorobám a její jméno se spojovalo s latinským slovem lux, což znamená „světlo“. Ačkoli není zcela jisté, co vedlo k mučednické smrti svaté Lucie, zdá se, že o pravdivosti jejího umučení není pochyb. V roce 1894 byl v syrakuských katakombách objeven náhrobní nápis s tímto textem: „Svatá Lucie, mučednice ze 4. století“.
Pro svatého Tomáše Akvinského Luciina slova: „Tělo je poskvrněno jen tehdy, když s tím duše souhlasí.“ odpovídají morálnímu principu, že bez souhlasu se zlem není hříchu. Člověk může zůstat čistý a svatý, pokud nesouhlasí s hříchem, i když je k němu donucen, např. znásilněn; duše je před Bohem neposkvrněná.
Zdroj: Aciprensa, redakčně upraveno