Sv. Petr Klaver, muž, který se stal „otrokem otroků“ z lásky ke Kristu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace9. 9. 2024, 10.50

9. září si církev připomíná památku sv. Petra Klavera, jezuity, který nazýval sám sebe otrokem otroků. Snažil se zajistit svobodu a důstojné zacházení všem lidem bez rozdílu.

image:Image 62/source/orig/61507_peter-claver.jpg
Wikimedia Commons

Petr Klaver se narodil 26. června 1580 ve Verdú (Španělsko). V devatenácti letech byl přijat do Tovaryšstva Ježíšova a o několik let později byl vyslán jako misionář do Nové Granady (dnešní Kolumbie) a v roce 1616 byl v Cartageně vysvěcen na kněze.

V Americe se Klaver postavil proti nespravedlnosti institucionalizovaného otroctví, kdy se s lidmi bez skrupulí obchodovalo na nucené práce. Zcela odmítal teorie, které neuznávaly lidskost černochů přivezených z Afriky, a odsuzoval špatné zacházení s takzvanými „Etiopany“ (souhrnné označení pro Afričany). Aktivně se také podílel na obraně domorodého obyvatelstva, které stejně obětavě evangelizoval.

Proces, kterým domorodí muži a ženy z Afriky procházeli, zahrnoval pobyt v přístavu Cartagena, kde čekali na prodej a převoz. Když noví otroci čekali na svůj trpký osud, Claver se o ně staral. Zejména o ty, kteří byli nemocní, hladoví nebo zranění. Doprovázel na smrt umírající, jelikož nezřídka se stávalo, že během plavby zemřela nejméně polovina „nákladu“.

Petr Claver sám sebe definoval jako „otroka otroků“, což mu způsobovalo nesčetné problémy. Vysloužil si nepřátelství španělských úřadů a samozřejmě i otrokářů. I někteří věřící jeho chování zpochybňovali a o nedorozumění nebyla nouze ani mezi jeho nadřízenými a jezuitskými bratry.

Navzdory všemu světec pokračoval ve svém apoštolském díle a stal se velkým prorokem evangelijní lásky, služebníkem, který učil a ztělesňoval Boží lásku k prostým, zapomenutým a odsunutým lidem. Sloužil jim tak, jak je třeba sloužit samotnému Bohu: aniž by se nechal zastavit nenávistí, odmítnutím nebo nemocí. V době nelidských praktik kázal svatý Petr Klaver empatii a soucit.

Petr Claver zemřel 9. září 1654 poté, co strávil poslední léta téměř v zapomnění, velmi nemocný. V den jeho smrti vyšli obyvatelé Cartageny do ulic, aby se naposledy setkali se svým světcem a vzdali mu poctu, která mu náležela.

Svatý Jan Pavel II. v roce 1986 před hrobem Petra Klavera prohlásil: „I dnes, stejně jako v 17. století, kdy žil Petr Klaver, se ctižádostivost po penězích zmocňuje srdcí mnoha lidí a prostřednictvím obchodu s drogami z nich dělá obchodníky se svobodou svých bratří, které uvrhují do otroctví, jež je někdy strašnější než otroctví afrických otroků..... Jako svobodní lidé, které Kristus povolal k životu ve svobodě, musíme rozhodně bojovat proti této nové formě otroctví, která si podmaňuje tolik lidí v mnoha částech světa, zejména mezi mládeží, které je třeba za každou cenu zabránit, a pomáhat obětem drog, aby se od nich osvobodily."

Svatý Petr Klaver se dnes stává hlasem, který odsuzuje všechny formy otroctví, včetně těch nových, které jsou přítomny v současném světě.

Zdroj: Aciprensa

Maria a svatí

image:Image Ignác z Loyoly a dějinné pozadí jeho spirituality
Ignác z Loyoly a dějinné pozadí jeho spirituality Hugo Rahner
image:Image Proste za nás
Proste za nás Meg Hunterová-Kilmerová
image:Image Všichni na palubu!
Všichni na palubu!
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz