Papež František zahájil opět společnou modlitbou druhý den setkání, které je věnované ochraně nezletilých v církvi. Hlavním tématem dnešního dne je „závazek“.
Ve včerejší první promluvě hovořil filipínský kardinál Luis Antonio Tagle o pastýři, který má znát bolesti svého stádce a léčit jeho rány. Mluvil o církvi jako Kristově těle hluboce zraněném sexuálními skandály jejích členů a pastýřů, kteří se provinili tím, že nedokázali odpovídajícím způsobem zareagovat. Citoval přitom z knihy Mons. Tomáše Halíka Dotkni se ran. „Kdo zavírá oči před ranami našeho světa nemá právo vyznat: Můj Pán a můj Bůh. Kristovy rány zůstávají na jeho těle i po zmrtvýchvstání a když je Ježíš ukazuje, chce oživit paměť učedníků, připomenout jim, že je nese z lásky ke konkrétním mužům a ženám, ze slitovné lásky k lidstvu.“
V druhé promluvě hovořil maltský arcibiskup Charles J. Scicluna. Tento druhý sekretář Kongregace pro nauku víry je zároveň členem organizačního výboru probíhajícího summitu a má za sebou hojné zkušenosti v této problematice, naposled jako apoštolský vizitátor v kauze chilských skandálů. „Je naší posvátnou povinnost chránit a garantovat spravedlnost,“ řekl ve své přednášce na téma přijetí odpovědnosti. Arcibiskup Scicluna opakovaně citoval z listu Benedikta XVI. irským katolíkům, ve kterém emeritní papež vypočítává faktory, jež přispěly k aktuální krizové situaci. Jmenuje nedostatečné procedury v posuzování vhodnosti kandidátů kněžství a zasvěceného života, nedostatečnou lidskou, morální, intelektuální a duchovní formaci v seminářích a noviciátech, privilegované postavení kléru ve společnosti, nepatřičnou tendenci hájit dobré jméno církve za každou cenu a obavy ze skandálu.
Třetí promluvu ve čtvrtek odpoledne pronesl přítomným kardinál Rubén Salazar Gómez z Kolumbie. Ve svém projevu mimo jiné řekl, že fakt, že sexuální zneužívání existuje i v jiných strukturách ve společnosti nikdy nemůže omluvit to, že se tyto věci dějí v církvi, „protože to protiřečí podstatě církevního společenství a představuje obrovské pokřivení kněžského povolání, které samo o sobě musí hledat v duších dobro a ten nejvyšší konec“.
První den pak účastníci pracovali ve skupinách a ukončili ho opět společnou modlitbou a svědectvím jedné z obětí sexuálního zneužívání.
Druhý den jednání - tedy pátek 22. února - je hlavním tématem „závazek“. Po úvodní modlitbě a svědectví obětí promluvil kardinál Oswald Gracias z Indie. Hovořil na téma závazek v kolegiální a synodální církvi. „Žádný biskup si nemůže říci: problém zneužívání v církvi mě nezajímá, protože v mé části světa je to jiné. Všichni jsme zodpovědní za celou církev. Máme společnou odpovědnost a závazky. Musíme rozšířit náš zájem i mimo naši místní církev, přijmout všechny církve, se kterými jsme propojení.“
Ve druhé promluvě zazněla slova kardinála Blase J. Cupiche z USA, který je arcbiskupem Chicaga a v letech 2008 až 2011 působil jako předseda Výboru pro ochranu dětí a mládeže Konference katolických biskupů Spojených států. "Matky a otcové nás povolali k odpovědnosti, protože prostě nedokážou pochopit, že jsme jako biskupové a řeholní představení často neviděli rozsah a škody způsobené sexuálním zneužíváním nezletilých." Podle amerického kardinála církev musí usilovat o vymýcení sexuálního zneužívání duchovních v církvi a odmítnutí klerikalismu, kultury, která často toto zneužívání podporovala.
Posledním řečníkem pátečního setkání byla žena, Italka, Laura Ghisoni, která je druhou sekretářkou Dikasteria pro laiky, rodinu a život. Od roku 1997 působí v několika v církevních tribunálech Římské diecéze a Římské kurie. V současné době je hostující profesorkou na Fakultě kanonického práva na Papežské gregoriánské univerzitě. „Věřím, že prostřednictvím aktivního vzájemného naslouchání se zavážeme pracovat tak, že v budoucnu již nebude zapotřebí další událost v krizovém režimu, jako je tato. Církev, Boží lid, by měl zodpovědně a láskyplně pečovat o osoby, které byli postiženy těmito činy. Prevence by neměla být jen idilickým plánem, ale měla by se stát normálním pastoračním postojem,“ uvedla ve svém proslovu mimo jiné L. Ghisoni.
Účastníci setkání se pak opět rozdělili do menších skupinek a závěr dne by měli završit společnou modlitbou a vyslechnout si svědectví jedné z obětí těchto činů.
Zdroj: Vatican News