SummerJob 2024: Přes 150 mladých dobrovolníků pomáhá i letos ve Šluknovském výběžku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace2. 7. 2024, 8.47

Dobrovolnická brigáda SummerJob se po roce vrátila do Šluknovského výběžku v Ústeckém kraji. 150 mladých z celé České republiky pomáhá první červencový týden (30. června - 7. července) místním obyvatelům v Krásné Lípě, Mikulášovicích, Vilémově a Dolní Poustevně. Pracují bez nároku na odměnu v desítkách domácností a také na obecních i církevních objektech. Každý večer dobrovolníci pořádají duchovní a kulturní program, který je zdarma přístupný i pro širokou veřejnost.

image:Image 59/source/orig/58939_whatsapp-image-2024-07-02-at-16-37-49.jpeg
Foto: Vojtěch Hlávka, ČaV

Dobrovolníci pomáhají v desítkách domácností

Celá akce probíhá v úzké spolupráci se starosty všech obcí. Stejně jako v minulých letech i letos dobrovolníci nezištně pomáhají v rodinách nebo u starších a nemocných lidí. „Pomáháme všem, kteří si o pomoc požádají. Chceme tak ukázat, že i v dnešním světě se najdou lidé, kteří zadarmo poskytnou svůj čas a energii těm, kteří je potřebují,“ podělila se Lucie Procházková, koordinátorka prací. V loňských letech dobrovolníci nejčastěji natírali ploty, vyklízeli půdy či sklepy, pomáhali s pracemi na zahradě nebo s přípravou dřeva na zimu. „Máme mezi sebou i pracanty, kteří se nezaleknou ani technicky náročnějších činností, jako je pomoc na stavbě či při bourání objektů,“ doplnila Lucie Procházková.

Dobrovolníci přináší i kulturní program

SummerJob není jen o nezištné pomoci. Do Šluknovského výběžku přináší i zajímavý kulturní program. „S místními obyvateli se rádi uvidíme na koncertu písničkáře Pavla Helana, nebo přednášce Jana Dobrovského, kterého mohou znát z podcastu Dobrovský a Šídlo,” podělil se jeden z hlavních organizátorů Jan Špaňhel.

SummerJobáci, jak si mladí dobrovolníci říkají, vyrazili pomoct do příhraniční oblasti již po patnácté. V minulosti působili například v jižních Čechách na Novohradsku, na Jesenicku nebo na Broumovsku. „Vždy mi přináší radost kontakt s místními obyvateli, se kterými postupně budujeme krásné vztahy. Na začátku jsou vždy překvapeni, že někdo přichází, aby jim zadarmo pomohl, stejně to bylo také na Šluknovsku. Letos jsme tu již podruhé a místní už vědí, že jim opravdu chceme pomoci a o naši práci je velký zájem,” podělila se Barbora Viktorinová, organizátorka akce.

SummerJob – místo, kde práce dostává nový rozměr

SummerJob se letos koná v obcích Šluknovského výběžku již podruhé. Akci pořádají mladí lidé od 18 let z Hnutí fokoláre a jejich přátelé. Celá akce má také duchovní rozměr, nechybí tedy mše a další duchovní program. Podtitulem projektu SummerJob je heslo: „Kde práce dostává nový rozměr“, které podle hlavního organizátora Jana Špaňhela nejlépe vystihuje hlavní myšlenku akce: „Naším cílem je nejen pomoci místním obyvatelům manuální prací, ale i sdílet hodnoty spolupráce, solidarity a nezištné pomoci.“

Zdroj: Dobrovolnická brigáda SummerJob

Život z víry Mladí v církvi Církev a společnost