Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Súdán: Křesťané mají na výběr mezi útěkem a strádáním

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 7. 2023, 10.29
TiskTisk

Podle španělského misionáře P. Naranja, který v Súdánu působí, se většina katolických misionářů rozhodla zůstat a podporovat své věřící. Mnoho laických křesťanů uprchlo do bezpečnějších oblastí, včetně Jihosúdánců, kteří tvoří většinu súdánské katolické populace.

image:Image 38/source/orig/37852_0726sudan.jpg

Občanská válka vypukla v Súdánu v dubnu, kdy jednotky Rychlé podpory (RSF), věrné viceprezidentovi, začaly útočit na klíčové vládní budovy a střetly se se súdánskými ozbrojenými silami. Hlavní město Súdánu, Chartúm, a další důležitá města se přes noc proměnila ve válečné zóny. Mnoho domů bylo obsazeno vojáky RSF a v bojích byly zabity stovky civilistů a tisíce jich byly zraněny.

P. Jorge Carlos Naranjo, španělský kněz působící v Súdánu, řekl katolické charitativní organizaci Aid to the Church in Need (ACN), česky Pomoc církvi v nouzi, že ti, kteří se rozhodli zůstat v konfliktních oblastech, jsou postiženi nedostatkem potravin, vody a elektřiny, což činí život v letních vedrech téměř nesnesitelným.

Misionář vysvětlil, že v Súdánu žije také početná koptská pravoslavná komunita a některé její kostely byly napadeny RSF, včetně koptského pravoslavného kostela Panny Marie v Chartúmu, který byl obsazen a přeměněn na velitelské centrum. Dále uvedl, že koptský pravoslavný kostel Mar Girgis v Omdurmánu (druhé největší súdánské město) byl také napaden a vyrabován. Ozbrojenci odcizili několik aut a vyhrožovali biskupovi a jednomu z kněží, přičemž se je snažili přinutit ke konverzi k islámu. Mnoha koptským dělníkům také řekli, aby konvertovali, ale všichni odmítli.

P. Naranjo dodal: "Biskupská katedrála Všech svatých v Chartúmu byla také napadena vojáky RSF a biskup byl poslán pryč. Některé naše kostely byly též vyrabovány."

Vysvětlil dále, že v Súdánu je mnoho etiopských a eritrejských uprchlíků, z nichž někteří se přestěhovali do měst blíže k hranicím svých zemí, kde je nyní velký tlak kvůli značnému počtu uprchlíků. Někteří Etiopané se vrátili do Etiopie, ale pro jiné je to obtížné. Pro Eritrejce je to ještě těžší, protože se nemohou vrátit do Eritreje a Egypt pro ně uzavřel své hranice.

Dodal, že pro mezinárodní humanitární organizace je nesmírně náročné získat přístup ke komunitám, které jsou v nouzi. Pomoc ACN církvi v Súdánu v posledním desetiletí zahrnovala náboženskou formaci a humanitární podporu v uprchlických táborech.

Zdroj: Zenit

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Mariánské modlitby (brožurka)
Mariánské modlitby (brožurka)
Cena: 49 Kč
image:Image Ikonografie Karlova mostu
Ikonografie Karlova mostu Vojtěch Pokorný, Jan Royt
Cena: 558 Kč
image:Image Bohuslav Reynek v Petrkově
Bohuslav Reynek v Petrkově Sylvie Germainová
Cena: 355 Kč
image:Image Hrdinou se člověk nerodí, ale stává
Hrdinou se člověk nerodí, ale stává Jaroslav Šebek
Cena: 494 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou