Nevládní charitativní organizace Save the Children upozorňuje, že v Súdánu je kvůli válce, která trvá již čtyři měsíce, velmi vážná krize, která postihuje nejmenší děti, jež jsou zabíjeny nedostatkem jídla a péče. Apeluje na mezinárodní společenství: je zapotřebí více finančních prostředků.
V Súdánu, kde od dubna probíhá válka, dramaticky přibývají její nejnevinnější oběti, děti. Stovky umírají hlady a na nemoci způsobené podvýživou. Nevládní charitativní organizace Save the Children odhaduje, že následkem konfliktu zahynulo 500 dětí. Kromě města Chartúm jsou postiženy především stát Gedaref a stát Bílý Nil. V hlavním městě zemřelo nejméně 50 dětí, včetně 20 kojenců ve státním sirotčinci poté, co boje znemožnily zaměstnancům vstup do budovy, aby se o ně mohli postarat. Ještě před začátkem konfliktu vedl nedostatek finančních prostředků k tomu, že Súdánu téměř úplně došly zásoby vysoce kalorické arašídové pasty a mikroživin, které jsou nezbytné pro léčbu podvýživy. Když v dubnu vypukly násilnosti, organizace Save the Children byla nucena uzavřít svých 57 výživových zařízení a 31 000 dětí v celé zemi přestalo být léčeno. Během konfliktu byly přepadeny četné humanitární sklady, potraviny byly rozkradeny a zásoby terapeutických potravin se vyčerpávají.
"Nikdy jsme si nemysleli, že v Súdánu zemře tolik dětí hladem," říká Arif Noor, ředitel Save the Children v Súdánu, "ale dnes se to stalo skutečností. Vážně nemocné děti přicházejí v náručí zoufalých matek a otců do výživových center a naši pracovníci mají k dispozici jen málo možností, jak je léčit. Vidíme, jak děti umírají na hlad, kterému se dalo zcela zabránit.“ Arif Noor odsuzuje, že vykrádání skladů OSN, vypálení továrny na terapeutickou výživu a nedostatek finančních prostředků zatížily dodávky produktů terapeutické výživy v celé zemi. "Naše výzvy," lituje Noor, "narážejí na hluché uši a do dnešního dne se podařilo shromáždit pouze 27 % potřebných prostředků. Mezinárodní společenství," dodává, "musí zintenzivnit svou činnost a snažit se nejen o navýšení finančních prostředků, ale také o nalezení kolektivního řešení, které by zajistilo, že tolik potřebné potraviny a pomoc budou moci být bezpečně dodány dětem a jejich rodinám v celém Súdánu, včetně těch, které jsou v pasti bojů.
Svědectví ze západního Dárfúru vykreslují děsivý obraz dětí, mužů a žen zabíjených po desítkách ozbrojenými gangy, které vnikají do vesnic, rabují a vypalují domy a střílejí do prchajících civilistů. "Nikdo nebyl ušetřen," říká Ahmed, pracovník organizace, který před násilím uprchl a uchýlil se do státu Kassala. "Teď už tam jsou jen vojáci, všichni civilisté utekli nebo jsou mrtví. Podle mnoha mezinárodních pozorovatelů je Súdán zemí na pokraji rozpadu, na kterou všichni zapomněli. Bojuje zde armáda generála al-Burhána a polovojenské síly rychlé podpory vedené generálem Hemedtim. Od vypuknutí války 15. dubna 2023 hovoří podhodnocené údaje o čtyřech tisících obětí a milionech uprchlíků. V zemi, která se již dříve potýkala s nejhorší humanitární krizí v historii, se nyní v důsledku probíhajícího konfliktu, přírodních katastrof, epidemií a hospodářského úpadku ocitlo v nouzi 15,8 milionu lidí, tedy třetina obyvatel.
V polovině srpna navštívil jižní Súdán vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin. Během návštěvy se setkal s jihosúdánským prezidentem Salvou Kiirem a předal mu poselství od papeže Františka. Proběhlo i setkání s uprchlíky, kterým kard. Parolin slíbil, že Svatý stolec udělá vše pro to, aby vzbudil pozornost mezinárodních společenství, protože situace v Súdánu je kritická.
Zdroj: Vatican News (italská sekce)