Poslední květnový týden (25.-29. května) se v německém Stuttgartu budou konat Katolické dny (tzv. Katholikentage), které jsou tradičním setkáním věřících z celé země, ale vítáni jsou i návštěvníci ze zahraničí. Do programu se zapojí i česká církev a využije této příležitosti nejen k prezentaci církevních památek v naší republice. Mottem letošních 102. Katolických dnů je „Sdílej život“.
Hostitelským městem se stal Stuttgart, hlavní město Bádenska-Württemberska. Přibližně 50 procent katolíků ve Stuttgartu má migrační původ. Diecézí Rottenburg-Stuttgart navíc prochází evropská Svatomartinská cesta, která se táhne od rodiště sv. Martina z Tours v dnešním Maďarsku až k místu jeho smrti u Tours ve Francii.
V rámci pestrého programu, který zahrnuje přibližně 1 500 událostí z oblasti kultury, politiky, společnosti, klimatu a udržitelnosti, světové církve a mládeže, se bude diskutovat, modlit a setkávat se s lidmi! Proběhne také prezentace 300 stánků v oblasti Kirchenmeile.
"Heslem sdílení života chceme vyjádřit svou víru v Boha, který je ve své podstatě osobním, milujícím a milosrdným sdílením sebe sama, který se sám stává člověkem, sdílí lidský život, dává lidem podíl na sobě a zve je do společenství života," říká prezident Centrálního výboru německých katolíků (ZdK) prof. Dr. Thomas Sternberg.
Svým mottem chce Katholikentag výslovně navázat na svědectví jednoho z nejznámějších evropských světců daleko za hranicemi církve, svatého Martina z Tours, který se dělí o svůj plášť s chudými a setkává se v něm s Kristem. "Motto Katholikentag 2022 se dokonale hodí k naší diecézi a svatému Martinovi jako jejímu patronovi. Pro nás křesťany je sdílení láskou v akci, která začíná na našem vlastním prahu a rozšiřuje se po celé zemi. Témata univerzální církve a globální spravedlnosti jsou mi velmi blízká. Na Katholikentagu ve Stuttgartu budou ústředním tématem," řekl biskup Fürst.
Česká církev, která se do programu zapojí zejména v rámci výstavní části tzv. Kirchenmeile ve společném informačním stanu. V koordinaci s ČBK zde budou zástupci většiny diecézí prezentovat život církve v České republice. Smyslem prezentace je pozvání německých věřících na návštěvu České republiky, zejména se zaměřením na její církevní památky. Kromě jiných propagačních materiálů bude k dispozici Malovaná mapa církevních památek České republiky, do které jednotlivé diecéze vybraly své nejzajímavější objekty. Kromě zástupců z jednotlivých diecézí ve stánku Tschechische Bistümer bude zastoupené ve svém stánku sdružení Ackermann-Gemeinde.
Katolické dny jsou velkou slavností víry, při které se sejde kolem 50 000 nejen katolických věřících převážně z německy mluvících zemí. Probíhají zde zajímavé přednášky, diskuse, koncerty, samozřejmě nechybí bohoslužby a mnoho dalších kulturních akcí. Součástí je rovněž přehlídka různých církevních a dobročinných spolků a nakladatelství, které zde mají samostatné stánky. Katolické dny se konají za účasti představitelů státu a spolkových zemí a zástupců věřících jiných církví.
První Katolické dny se uskutečnily v roce 1848 ve městě Mainz jako generální shromáždění katolických sdružení Německa. Jednalo se tak o reakci na utlačování katolického obyvatelstva protestantskou vládou po Vídeňském kongresu, které později vyústilo v kulturní boj. Od té doby se začaly pořádat Katolické dny téměř každý rok, kromě přestávek v období první a druhé světové války. V roce 1907 byl založen Katolický spolek a od roku 1950 se konají Katolické dny každé dva roky.
V posledních desetiletích se z Katolických dnů stala velká událost organizovaná laiky, od roku 1970 je pořadatelem Centrální výbor německých katolíků (ZdK). Poslední jubilejní 100. Katolické dny se konaly v roce 2016 v Lipsku a v posledních letech probíhají dokonce i ve spolupráci s ekumenou. Kromě Německa se Katolické dny konaly v letech 1877-1983 i v Rakousku a v letech 1903-1954 ve Švýcarsku. V roce 2020 se místo Katholikentag pořádal 3. Ekumenický Kirchentag.
Zdroj: www.katholikentag.de