Také v severoněmecké diecézi Osnabrück mělo dojít k zanedbání řešení případů sexuálního zneužívání. Podle nové studie nereagovaly odpovědné osoby v církvi po desetiletí na zprávy o zneužívání dostatečně.
Uvádí to průběžná zpráva výzkumného projektu univerzity v Osnabrücku, která byla dnes představena veřejnosti. Podle ní se v diecézi donedávna nedbalo na to, co se děje s duchovními obviněnými ze zneužívání poté, co byli odvoláni z funkcí. Vedoucí projektu Hans Schulte-Nölke řekl, že je především třeba zlepšit komunikaci s oběťmi. Diecéze se měla chovat byrokraticky a nevyplácela dostatečné odškodné. Práva obětí zneužívání byla navíc dlouho nejasná.
Podle Schulte-Nölkeho porušil současný osnabrücký biskup Franz-Josef Bode, který je ve funkci od roku 1995, své povinnosti "v nízkém počtu". Jednalo se o nedbalostní, nikoli úmyslné jednání. Kromě toho biskup Bode v roce 2010 požádal veřejně o odpuštění, což vyvolalo velkou pozornost v celém Německu. Podle experta však svůj slib, že vyčerpá všechny možnosti pomoci postiženým, zcela nesplnil.
Podle 600stránkové první průběžné zprávy o sexualizovaném násilí porušila diecéze Osnabrück v některých případech vážně své povinnosti, aby zabránila dalším zločinům i po roce 2000. Podle druhého vedoucího projektu, historika Siegrida Westphala, byly snahy tyto události utajit dlouhou dobu hlavním motivem, který vedl jednání odpovědných osob. To platilo zejména za působení biskupů Helmuta Hermanna Wittlera (1957-1987) a Ludwiga Averkampa (1987-1994). V posledních letech naopak došlo jen k několika porušením povinností diecéze v oblasti dohledu a intervence.
V první části studie výzkumníci podrobně analyzovali 16 anonymizovaných případů. Podle aktuálních údajů je obviněných v diecézi celkem asi 90, z toho 50 případů již bylo zpracováno. V druhé části tříletého projektu má být zjištěn celkový rozsah sexualizovaného násilí na území diecéze od roku 1945. Kromě studia dokumentů chtějí výzkumníci v rámci možností vyslechnout i postižené a současné svědky. Především pak chtějí věnovat pozornost členům jednotlivých farností, kteří měli podezření na zneužívání ve svém okolí, ale nic neudělali.
Samotná diecéze Osnabrück poskytla na výzkum prováděný univerzitou 1,3 milionu eur. Vzájemná smlouva garantuje neomezený přístup ke spisům, rozhovory s odpovědnými osobami a naprostou badatelskou svobodu. Podle koordinátora projektu Jürgena Schmiesinga byly tyto dohody z velké části dodrženy.
Zdroj: Kathpress