Sto padesát mladých dobrovolně pomáhá na Šluknovsku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace3. 7. 2023, 13.16

Netradiční pojetí prázdnin či dovolené chystá na první prázdninový týden 150 mladých lidí z různých částí České republiky. Zapojí se už do 14. ročníku letní dobrovolnické brigády SummerJob, která se letos poprvé uskuteční na Šluknovsku. Program účastníků tohoto projektu bude jednoduchý – přes den nabídnou svoje síly místním obyvatelům v rámci dobrovolné pomoci, večer chystají zábavní a kulturní programy, na které zvou širokou veřejnost. Dobrovolnický projekt SummerJob se uskuteční 3. – 9. července v obcích Krásná Lípa, Mikulášovice, Dolní Poustevna, Vilémov a jejich okolí.

image:Image 37/source/orig/36223_1vh-2649.JPG

Pomáhají zadarmo

Příprava celé akce probíhá ve spolupráci s místními starosty. „Jako město se snažíme být aktivní a rádi přijímáme nové nápady, impulzy. A SummerJob teď může našim občanům a asi hlavně seniorům také pomoci. A to nejen v konkrétních věcech v domácnosti, na zahradách, u domů, ale i v oblasti mezilidských a mezigeneračních vztahů,“ uvedl Jan Kolář, starosta Krásné Lípy, kde mají dobrovolníci základnu. V minulých ročnících účastníci SummerJobu zvládali široké spektrum prací jak na obecním majetku, tak i v domácnostech. „Jsme připraveni pomoci takřka všem, kdo si o naši práci zažádají, a to zcela bezplatně. Nabízíme pomoc s prací na zahradě, na stavbě, při natírání plotů, nebo vyklizení půd, sklepů či stodol. Nemáme problém se postarat i o technicky náročnější práce,“ představil rozsah pomoci jeden ze dvou hlavních vedoucích organizačního týmu Jan Špaňhel. „Přihlásit se o pomoc ze strany dobrovolníků je stále možné – a to na telefonním čísle 722 978 715 nebo na e-mailu pracejilek@gmail.com. Bližší informace mohou poskytnout i starostové obcí, v nichž budeme působit,“ řekl Špaňhel.

Doprovodný kulturní program

Mladí dobrovolníci i obyvatelé Krásné Lípy a dalších obcí se mohou těšit také na zajímavý kulturní program, který organizátoři v rámci projektu SummerJob chystají. Letos je to například koncert kapely The Second Sunday (čtvrtek 6. 7., Krásná Lípa, sportovní hřiště) nebo přednáška českého chirurga a účastníka misí Lékařů bez hranic Tomáše Šebka (pondělí 5. 7., Mikulášovice, Kulturní dům). Nebude chybět ani tradiční fotbalový turnaj (středa 5. 7., Mikulášovice, fotbalové hřiště) nebo večerní tancovačka (sobota 8. 7., Mikulášovice, kulturní dům). „Jednotlivé programy jsou určené jak pro dobrovolníky, tak i pro místní obyvatele, které chci tímto srdečně pozvat. Vstupné na všechny programy bude zdarma,“ doplnila Marie Seidlová, která má na starosti kulturní program.

Kde práce dostává nový rozměr

Dobrovolníci SummerJobu se do Šluknovského výběžku vydávají po 13 úspěšných ročnících, které se v minulosti konaly po celém Česku. Každé tři roky organizátoři hledají nové místo působení, aby se pomoc i myšlenka celé akce dostaly do nejrůznějších koutů republiky. Účastníci tak už v minulosti pomáhali na Manětínsku v Plzeňském kraji, na Broumovsku v Královéhradeckém kraji, v Rychlebských horách v Olomouckém kraji a v posledních třech letech v Novohradských horách v Jihočeském kraji. „Naším cílem je nejen pomoci místním obyvatelům skrze manuální práci, ale zároveň sdílet hodnoty spolupráce, solidarity a nezištné pomoci,“ vysvětlil Jan Špaňhel. Akci pořádají mladí lidé z Hnutí fokoláre a jejich přátelé. Dobrovolnická brigáda je otevřená pro mladé lidi od 18 let. Jelikož jde o křesťanské společenství, má celá akce také svůj duchovní rozměr, který je primárně připravován pro účastníky SummerJobu. Celou akci dobrovolníci připravují ve spolupráci s místními samosprávami. Během týdne zvládnou pomoct na víc než 80 místech na Šluknovsku.

Život z víry Mladí v církvi

image:Image Boží kniha od Pastoral Brothers
Boží kniha od Pastoral Brothers Jakub Malý Helebrant, Karel Müller
image:Image Boží tvář