Štípská madona bude přenesena do nového kostela, tak jako před 260 lety

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace24. 9. 2024, 10.25

V neděli 29. září 2024 se bude ve Štípě u Zlína připomínat výročí 260 let od přenesení milostné sochy Panny Marie Štípské do tehdy nově dokončeného kostela.

image:Image 63/source/orig/62302_43372_0_stipa-3.jpg

V kronice se můžeme dočíst toto: „… 30. září 1764 byla přenesena zázračná soška Panny Marie Štípské ze starého štípského kostela do nového. Této velkolepé slavnosti předsedal olomoucký generální vikář a milostnou sošku přenášeli za asistence čtyřiceti kněží čtyři děkani. Slavnosti se zúčastnilo 35 tisíc věřících z celé Moravy i ze Slovenska. Při přenášení milostné sošky mohli poutníci vidět zvláštní úkaz na obloze: vedle slunce byly dvě jasně svítící hvězdy…“

Slavnost začne tuto neděli 29. září ve starém kostelíku v 9.45, kdy čtyři muži oblečeni do tzv. dalmatik a na svých ramenech přenesou sochu ze starého kostelíka do nového. K přenášení budou hrát Štípští trubači slavnostní fanfáru. Následovat bude slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat P. Marek Žukowski. Po slavnostní mši bude možnost pohlédnout si milostnou sochu Panny Marie Štípské zblízka, taktéž budou k viděné některé ze slavnostních rouch, kterými byla socha obdarována a v minulosti do nich často zahalována.

Po skončení mše svaté v cca 11.00 bude pro zájemce připravena komentovaná prohlídka kostela, kterou povede místní farář P. František Sedláček. Bude také otevřena místní farní kafárna, kde je možnost se občerstvit dobrou kávou či něčím sladkým.

Od 13.00 do 17.00 bude možnost si prohlédnou milostnou sochu z blízka, k dispozici bude i průvodce kostela.

Zdroj: www.stipa.cz

Život z víry Maria a svatí

image:Image Když Panna Maria pro vodu chodila
Když Panna Maria pro vodu chodila Zuzana Nováková